Buğday fiyatları son 9 haftanın zirvesinde! Tüketici endişeli

Türkiye'nin öncülüğünde yapılan ve ülkelere tahıl sevkiyatını gerçekleştiren Tahıl Koridoru anlaşmasının ardından düşen buğday fiyatları yükselişe geçti. Putin'in Tahıl Koridoru hakkında yaptığı açıklamadan sonra buğday fiyatları son 9 haftanın zirvesinde.

Buğday fiyatları son 9 haftanın zirvesinde! Tüketici endişeli

Türkiye'nin liderliğinde yapılan Tahıl Koridoru anlamasından sonra bazı ülkelere Ukrayna limanları üzerinden tahıl sevkiyatı yapılmasının ardından buğday fiyatları düşüşe geçmişti. 

Tahıl Koridoru anlaşmasına uyulmadığına dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmanın değişmesi gerektiğini açıkladı. Avrupa'nın yapılan anlaşma üzerinde hükümlerine uymadığını belirten Putin, tahılın büyük bir kısmının ihtiyacı olan ülkelere değil de Avrupa'ya gittiğini söyledi. 

Buğday fiyatları son 9 haftanın zirvesinde! Tüketici endişeli - Resim : 1

Tahıl fiyatları arttı

Putin'in açıklamalarından sonra küresel buğday fiyatları geçtiğimiz hafta yüzde 4’ü aşan yükselişle 9 haftanın zirvesine çıktı.

Yurt içinde tahıl fiyatları yükselen maliyetler karşısında artmaya devam ediyor. Bununla beraber İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ağustos ayına yönelik verilerine göre ekmek ve tahıl grubunda fiyatlar yüzde 8.3 seviyesinde artmış durumda. 

Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise, gıda enflasyonu ağustos ayında 0,51 seviyesinde gerilediği kaydedilirken, ekmek ve tahıllar grubunda fiyatlar yüzde 4.08 seviyesinde artış kaydetti.

Bunun yanında TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılının ilk bitkisel üretim tahminlerine göre, buğday üretimi 2022 yılında 2021 yılına göre yüzde 10.5 seviyesinde artarak 19.5 ton olmasını beklemekte.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa.com