BTC'de fiyat çöküşü, tüm kripto pazarını onunla birlikte sürüklüyor

Bitcoin'in fiyat zayıflığının ardından, tüm kripto piyasası da destek seviyelerine kadar çekildi. İstisnasız, neredeyse tüm ilk 100 altcoin önemli fiyat kayıpları gösteriyor.

Geçen haftaki geçici toparlanmanın ardından, kripto piyasası tekrar önemli fiyat düşüşleriyle başa çıkmak zorunda. Klasik finans piyasasındaki zayıflık ve Nasdaq teknoloji endeksinin Mart 2020'den bu yana en zayıf haftalık gelişimi, kripto para birimlerinde gerçek bir satışa neden oluyor. Birçok altcoin şimdi tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yüzde 70 ve daha fazlası kadar geriledi.

Yatırımcılar, önümüzdeki işlem günlerinde zaten yaklaşılabilecek olan psikolojik 30.000 USD seviyesine bakıyorlar. Finans piyasası, ABD merkez bankasının bu yılki ilk toplantısının yanı sıra teknoloji devleri Microsoft ve Apple'dan üç aylık rakamları bekliyor. Şu an için yatırımcılar, büyük ABD internet şirketlerinin tam yıl görünümünü yakından takip etmek zorunda gibi duruyorlar.

BTC

Bitcoin ne kadar?

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş ile birlikte altcoin piyasası da büyük değer kaybetmiş durumda. Bitcoin fiyatı bu düşüşle birlikte 36 bin dolar seviyesine kadar düşüş gösterdi. FED toplantısında alınacak kararlara göre fiyat değişiklikleri yaşanabilecek olması yatırımcıların risk iştahını azaltıyor. Dijital altında seviyeler düştükçe yatırımcıların aldıkları miktar da artış gösteriyor.

Bitcoin'de yaşanan en büyük ve en sert düşüşlerden birini yaşadığımız bu günlerde teknik açıdan işler giderek negatif bir yöne çekiliyor. Teknik mi temeli kovalıyor yoksa temel mi teknik analizi kovalıyor bilinmez ama dönemsel açıdan her ikisinin de düşüşte payı var.

Teknik açıdan EMA 21 üstünde tutunamayan Bitcoin, Rusya'nın açıkladığı kripto para karşıtı tavır ile birlikte hızlı bir düşüş yaşadı. Bitcoin madencilik zorluk seviyesi de tarihin en zirvesine çıkışı ile birlikte kripto paralardan çok ciddi oranda bir para çıkışı yaşanmaya devam ediyor. Dünden bu yana piyasada sıfırlanan kripto para hesabı sayısı 2022 yılının rekor seviyesini tazelediği söyleniyor.

FED kararı piyasayı nasıl etkiler?

Ana kripto para biriminde yaşanan düşüşün hızı ve şiddetine bakılacak olursa 2021 Haziran düşüşünün dibine yaklaşmış durumda. Son 6 ayın en dip seviyelerinde işleme konu olan Bitcoin'de, birborsa indikatörümüz geri dönüş sinyalleri üretmeye başlamış olsa bile gün kapanışı almadan güven vermiyor. Düşen kanalında dibine geldiğimiz bu dönemde bu bölgeden deste alıp tekrar 42 bin dolar bölgesine geçiş yaşanabileceği ihtimaller arasında olduğu gibi 35 bin dolar bölgesinin kırılması halinde 28 bin dolara kadar geri çekilme ihtimali de pek tabi mümkün.

 

BTC/TRY Bitcoin Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 482960.51
Satış 483616.54
Değişim 11926.46%
Son Değer 483288.52
En yüksek 488013.69
En düşük 475354.23
Haftalık Değişim 2.5302%
Aylık Değişim -16.6877%
Yıllık Değişim -21.771%
Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler