Bitcoin madencileri, BTC'leri satmaya başladı!

BTC madencileri elde ettikleri Bitcoin'leri her geçen gün daha az satıp ellerinde tutmaya başlamıştı sert düşüşle birlikte ellerinde tuttukları BTC miktarında bir anda azalma gerçekleşti.

Glassnode’un madencilerin adreslerinde tuttukları arzın 30 günlük değişimini ölçen “madenci pozisyon değişikliği ölçüm verileri” kısa süre önce pozitife dönmüştü fakat sert düşüşle birlikte ellerindeki kriptoları tekrar çıkarmaya başladı. Buna göre; madenci cüzdanlarındaki BTC sayısı son 2 haftada 745 BTC azaldı ve toplamda 1.7 milyona geriledi.

“Madencilerin nakit gücü var, BTC’leri tekrar satmaya başladılar”


4 aydan sonra ilk kez

Madencilerin BTC biriktirme moduna geçmeleri 31 Mart tarihinden sonra gözlemlenmişti. Genelde ödül olarak kazandıkları BTC’lerini bozan ve masraflarını buradan aldıkları kazanç ile karşılayan madenciler, 4 aylık negatif bir gidişattan sonra artık kâr almayı azalttılar.

Başkan Biden'ın ve birçok ülkenin vergilendirme haberlerinin ardından sert düşüş yaşanan kripto piyasasıyla birlikte madenciler sert düşüşle birlikte ellerindeki BTC sayısını azalttılar.

Glassnode CEO’su Rafael Schultze-Kraft, madenci hareketleri toplam ağın çok küçük bir bölümünü kapsasa da onların BTC biriktirmelerinin her zaman pozitif bir etki yarattığını söyledi. Hatta Glassnode’un 5 Nisan tarihli bir bülteninde, “Harcama tarzları, Bitcoin için en büyük boğa piyasalarından biri için fikir veriyor.” denilmişti. Fakat madencilerin fikrinin değişmesi piyasada yıkıcı etkilerden biri oldu...

Boğa piyasasının ikinci ayağı mı geliyor?

Piyasada birçok analist artık ayrışmaya ve  kararsızlaşmaya başladılar piyasada 2020 Kasım ayından bu yana başlayan ve hali hazırda hâlâ devam ettiği hala söylenebilir bu rallinin kimi analist için sonuna gelmişken kimi analist için daha yeni başlıyor teknik analistler aynı grafikte birden fazla sonuç konusunda kafa yorup konuları her yönlü simülasyonlar ile denemeye sokarken temel analistler ise kurumsal alışların çok fazla olması sebebiyle yaşanan bir düzeltmenin aylarca sürmeyeceğini piyasada dolaşan paranın çok artması sebebiyle çok daha hızlı güç toplayabileceğini ve artık dünyada altına rakip olarak BTC'nin değerli maden muamelesi göreceğine inanıyorlar.

 

BTC/TRY Bitcoin Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 384961.2
Satış 386434.57
Değişim -32637.5899%
Son Değer 385697.88
En yüksek 397789.23
En düşük 377209.51
Haftalık Değişim -7.8017%
Aylık Değişim -17.358%
Yıllık Değişim 77.227%
Etiketler