Brent ham petrol nedir?

Brent ham petrol, brent petrol sahasından çıkarılan bir tür ham petroldür. Brent ham petrol, kondensat, doğal gaz sıvıları ve kükürt karışımıdır.

Bu sahadan çıkan petrolün işlenmesi için farklı noktalardan başlayan ve Kuzey Denizi'ndeki Brent terminalinde birleşen beş boru hattı kullanılmaktadır. Oradan gemilere yüklenecek veya rafinerilerde işlenecek. Brent ham petrolü daha sonra şu ülkeler üzerinden naklediliyor: Norveç (yüzde 50), Birleşik Krallık (yüzde 18), Hollanda (yüzde 12), Almanya (yüzde 10) ve Danimarka (yüzde 8).

Brent, düşük viskoziteli hafif tatlı bir ham petrol olduğundan, dünya çapındaki pazarlara ulaştırılması için çok az işleme ihtiyacı vardır. Düşük kükürtlü dizel, ısıtma yağı, gazyağı ve benzin gibi ürünlere rafine edilir. Düşük kükürt içeriği nedeniyle ham petrol de işlem görmektedir. Rafinerilerin daha hızlı işlemesine ve daha yüksek bir fiyat elde etmesine yardımcı olur.

Brent petrol sahası kim tarafından keşfedildi?


Brent petrol sahası, Haziran 1971'de Esso Petroleum Company Limited tarafından keşfedildi. Kuzey Denizi'nde, Northumberland kıyılarından yaklaşık 124 mil (200 km) uzakta bulunur. Aralık 2008 itibariyle, sahanın 3 ila 4 milyar varil petrol rezervi içerdiği tahmin ediliyordu. Mayıs 2011'de, bu rezervlerin yaklaşık yarısının üretildiği ve sahada 2 ila 3 milyar varil kaldığı tahmin edildi. Üretimin yaklaşık 2040 yılına kadar devam edeceği tahmin edilmektedir.

Saha günde yaklaşık 1,6 milyon varil petrol üretiyor ve bir grup özel petrol şirketine ait. 1976 yılında üretime başlayan saha, Shell Exploration and Production UK Limited tarafından Brent sahası içinde yer alan Brent Spar platformundaki tesisler aracılığıyla işletilmektedir.

Sahadan çıkarılan ham petrol, benzin, dizel ve jet yakıtı (orta distilatlar), kerosen (jet yakıtı) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (sıkıştırılmış doğal gaz) gibi petrol ürünlerine işlenmek üzere her gün iki düzineden fazla tankerle terminale taşınmaktadır. Ürünler daha sonra tüm Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'ya gönderilir. Ancak bu ürünler aynı zamanda Skarv boru hattı ile Kuzey Amerika'ya da taşınmaktadır. Alan 1976'dan beri petrol üretiyor.

Nisan 1999'da on Greenpeace eylemcisi Brent Spar platformunu işgal etti. Platformun deniz yaşamı için bir tehlike olduğunu ve Kuzey Denizi'nden çıkarılması gerektiğini iddia ettiler. Eylemciler 24 saat sonra Kraliyet Deniz Piyadeleri tarafından kaldırıldı ve Kasım 1999'da Esso, platformu batırmak yerine üç yıl içinde kaldıracaklarını açıkladı. Esso, mevcut yerinden kaldırılmadan önce Brent Spar'ın metal parçalarının çoğunu kurtarmayı ve yeniden kullanmayı planlamıştı. Ekim 2000'de platform, Kuzey Denizi'nin Birleşik Krallık sektörünün daha derin sularına taşındı ve 760 metre (yaklaşık 2.500 fit) derinlikte batırıldı ve hizmet dışı bırakıldı.

Yeni Zelanda Enerji Bakanı Andrew Little, Brent Ham petrolün Yeni Zelanda için değerli bir gelir kaynağı olabileceğini ve Tui/Puka gibi diğer ham petrol kaynakları konusunda da iyimser olduğunu söyledi. Petrol kiralamasının, 20 yıllık bir süre boyunca ortalama olarak yılda 15-20 milyon NZ$ üretmesi bekleniyor. Buna ek olarak, yeniden mineralizasyon faaliyetleri aynı dönemde telif ücreti olarak yaklaşık 1 milyar NZ$ kazanacaktır.

Brent Ham petrol fiyatları, OPEC ham petrol ihracat sepeti tarafından ham petrol fiyatını belirlemek için kullanılmaktadır. OPEC referans fiyatı ayda iki kez belirlenir ve altısı Arab Light ve altısı Brent olmak üzere on iki ham petrolün ortalamasına dayanır. Bu fiyat aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ve North Sea Brent gibi küresel vadeli işlem sözleşmeleri için bir kriter olarak kullanılır. Sonuç olarak, Brent Ham petrolü zamanla piyasa katılımcıları arasında popülaritesini artırdı ve bu da bu tür ham petrol alım satımlarında artışa yol açtı.

Brent ham petrol hangi ülkelerde işlem görmektedir?


Brent Ham petrol, Londra, Rotterdam, Almanya, İspanya ve İtalya'daki IntercontinentalExchange (ICE) gibi Avrupa'daki pazar merkezlerinde işlem görmektedir. Brent ham petrolü ayrıca Çin, Japonya ve Güney Kore'deki petrol borsalarında işlem görmektedir.

2008'de Amerika Birleşik Devletleri ithal edilen ham petrol ve rafine edilmiş petrol ürünlerine yüzde 40'lık bir tarife uyguladı. Tedbir yürürlüğe girmeden önce Brent Ham petrol fiyatı 36$ idi, ancak Alaska, Kanada ve Meksika Körfezi'nde artan üretimin neden olduğu arz artışı nedeniyle Brent ham petrol fiyatı yükselmeye başladı. 2010 yılında, Kuzey Denizi Brent Ham petrolü ortalama varil başına yaklaşık 100 dolar olan WTI'ye kıyasla ortalama 80 dolar oldu. Şu anda Brent Ham petrol varil başına ortalama 86$'dan işlem görürken, WTI varil başına ortalama 106$'dan işlem görüyor.

Yeni Zelanda'daki benzin pompaları artık ham petrol fiyatına ek ücret içermiyor. Vergi, 2003 yılı “Ham Petrol Vergisi Fiyatı Ek Ücreti” Emrinin Enerji ve Kaynaklar Bakanı tarafından iptal edilmesinden sonra Nisan 2004'ten itibaren kaldırıldı. Eylül 2010'da, Enerji Bakanı Gerry Brownlee, yeni bir Petrol (Tamir ve İcra) Yasası'nın yürürlüğe gireceğini duyurdu. Bu yasa, Yeni Zelanda'daki ham petrol fiyatlarının yapay kısıtlamalar veya caydırıcı unsurlar tarafından bozulmamasını sağlamak için 1987 Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Yasası'nın yerini alacaktır.

1987 Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Yasası ve 2010 Petrol (Vergi Denetimi ve Yürütme) Yasası, Bakanlar Kurulu'ndan onay alındıktan sonra uygulanacaktır. Bu onay, Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Yasası, Petrol Şirketleri Muhasebe İnceleme Komitesi tarafından hazırlanan bir rapor ve Yeni Zelanda Enerji Ekonomisi Enstitüsü tarafından yapılan tavsiyelerin gözden geçirilmesinin ardından Şubat 2011'de verildi. Her iki kanunun da temel amacı, Yeni Zelanda'da satılan ürünlerin fiyatlandırılmasında hangi ham petrol fiyatlarının kullanılması gerektiğini belirlemek; ancak gazyağı, jet yakıtı ve dizel gibi petrol ürünleri de ele alındığından bu kavramın ötesine geçmektedir.

İlk hareket, ham petrol fiyatlarının Londra'da işlem gören Brent Ham Petrol'e (Kuzey Denizi Ham Petrol) dayanacağını belirtiyor. Brent Ham petrol fiyatı, 2011 yılında ayda iki kez belirlenen OPEC referans fiyatından elde edilmiştir. Bu fiyat, WTI gibi küresel vadeli işlem sözleşmeleri için de bir kıyaslama noktası olarak kullanılmaktadır. 1987 Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Yasası, ham petrolün Yeni Zelanda rafinerileri ve distribütörleri (petrol hizmet şirketleri) tarafından nasıl fiyatlandırılacağı konusunda herhangi bir rehberlik sağlamaz, ancak değişen ham petrol fiyatlarını yansıtmak için zaman içinde fiyatlandırma marjlarının ayarlanmasına izin verir.

BAGFS BAGFAS BANDIRMA GUBRE FABRIKALARI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 18.44
Satış 18.45
Değişim -0.16%
Son Değer 18.45
En yüksek 19.2
En düşük 18
Haftalık Değişim 15.0966%
Aylık Değişim 22.2664%
Yıllık Değişim 5.4285%
Etiketler
Yorumlar
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler