Borsanın altın kuralları

Peki borsada yatırımlarımızı nasıl ve neye göre yapmalıyız? Borsada nasıl para kazanılır? Günlük al-sat yapılmalı mı? Hangi şirketlere yatırım yapmalıyız? Borsaya yeni girenler için temel kurallar nelerdir? Şimdi bu soruların cevabını vereceğiz.

Borsada yatırım yaparken ilk hedefimiz ana paramızı kaybetmemek daha sonra enflasyon verilerine göre teknik ve temel analizler ışığında orta ve uzun vade yatırımlar
yaparak riskimizi en aza indirerek para kazanmayı hedeflemeliyiz.

Temetttü emekliliği ne demek önce bununla başlayalım; Temettü ya da diğer ismiyle kâr payı, borsada işlem gören bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârın bir miktarını, elinde o hisseyi bulunduranlara nakit veya hisse senedi olarak vermesidir.

Temettü emekliliği ise elinde bu türden her sene temettü veren hisseler bulundurup bunlardan gelen parayı emekli aylığı alır gibi düzenli bir şekilde alıp geçinmeyi sağlayan bir emeklilik sistemdir. Peki Temettü veren şirketleri nasıl buluruz ve hangi kıstaslara göre seçeriz?

Öncelikli kontrollerimiz her sene temettü vermesi, karlılığını yüksek olması ve büyüme potansiyeline sahip olmalı. Borsaya yeni başlayanlar için temel kurallar ise hisse senedi alan piyasa da hareket yaratan kişinin doğru alım satımları yapabilene kadar minumum seviyede alım satım yapmalıdır günümüz borsasında artık robotların ve otomatik alım satım yapan yazılımların olduğunu hesaba katarsak bizler küçük yatırımcılar olarak robotlara henüz tecrübesizken ana paramızı kaybetmemiz çok olası piyasaya uyum sağladıkça hisse senedi hareketlerimizi hızlandırıp aynı zamanda ana paramızı arttırmamız daha sağlıklı ve bilinçli olacaktır.

Borsada teknik analiz ve temel analiz neden önemlidir ve faydaları nelerdir?

Tek başına teknik analiz veya tek başına temel analiz hiç borsada tek başına yatırımcıları başarıya ulaştıramaz yatırım yaptığımız şirketin karlılık oranları, bilanço durumlarını tespit etmek, varsa iştiraki şirketlerinin mali durumlarına bakmak, gelecekte yurt içi yurt dışı yatırım potansiyelini tespit etmek bize temel olarak ilk fikirleri verecektir daha sonra işin teknik analiz kısmına geçilmeli ve alım fırsatı olarak görülebilecek teknik dip seviyesi tespit edilmelidir öncelikle günlük haftalık ve aylık grafikler incelenmeli ve teknik dip tespit edildikten sonra alımlar risk-gelir anlayışına göre parça parça ya da tek seferde yapılmalıdır her sağlıklı yatırımcı gibi gelir beklentisinde olurken olası zarar durumlarından çok büyük kayıplar yaşamamak için STOPLOSS yani zarar kes yöntemi ile en az zararla işlemlerimizi kapatmalıyız küçük yatırımcıların en büyük yaptığı hatalardan biri de TAKE PROFİT yani kar al durumlarına karar verme aşamasıdır bunun kararını ise hisseye girerken tespit ettiğimiz formasyon hedeflerinden yola çıkarak yatırımcının kendine kar alma noktalarının belirlenmesiyle çözüme ulaştırmalıdır.

Yatırımcılar krizleri nasıl yönetmelidir?

Dünya'da yaşanan tüm krizler buhranlar her zaman arkasında enkaz bırakırken dönüşlerinde çok büyük rallilere de sebebiyet vermişlerdir hiç bir zaman unutulmamalıdır.

Borsa veya hisseler her sonsuza dek düşemez ve sonsuza denk çıkamazlar bu yüzden kriz anlarında zarar kes yöndemini kullanarak daha doğru zamanlarda alım fırsatlarını
değerlendirmek her zaman biz yatırımcılar için avantajlıdır.

Hangi yabancı borsalar Türkiye Borsasını etkiler?

Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve devlet çatısı altında kurulmuş aktif şirketlerin tamamını ele aldığımızda uluslararası anlamda en çok iş birliği ve ticaret yaptığımız ülkeler bizim için esas alınmalıdır ve borsamızı en çok etkileyen endeks ABD vadelilerdir doların ve ONS altının durumu başta olmak üzere DJI,SPX ve US30 borsamızı çok fazla etkilemektedir kısa vade al-sat yapma hedefleri olan yatırımcılar bu yüzden ABD vadelileri de mutlaka sıkı takip etmelidir.

Etiketler