Borsada sert düşüş! Devre kesici kullanıldı!

Borsa üzerinde yaşanan sürekli düşüşlerin önüne geçmek amacı ile gün içinde 2 defa devre kesici uygulaması kullanıldı. Kullanılan bu uygulama sonrası borsada her hangi bir değişiklik yaşanmadı. İşte detaylar...

Borsada sert düşüş! Devre kesici kullanıldı!

Geçen haftanın son işlem gününde sert düşüş yaşayan ve iki kere devre kesici uygulanan borsa tarafında yeni hafta olumsuz fiyatlamalarla başlayarak büyük oranda bir yere çakılış yaşadı. Olumsuz fiyatlamalarla birlikte gün içinde ikinci kez devre kesici uygulanan sisteme oldukça fazla oranda bir düşüş göründü. Günlük %7 oranını aşmış olan gerileme kayderek borsada yine çifte devre kesici uygulaması kullanıldı. BIST 100 endeksinde Cuma günü yaşanan sert düşüşün ardından, endeks yeni haftanın ilk işlem gününe dalgalı seyirle bir durum yaşadı.

BIST 100 endeksi yeni haftaya %3,71 düşüşle 2 bin 7 puandan başlayarak büyük oranda ilgi kaynağı oldu. Ardından endeks %1 seviyesi üzerinde yükselişle artıya geçerek büyük oranda bir ara kapatma savaşı başladı. Endekste takip eden bölümde ise satışlar hızla devam edip ve saat 15:53 itibarıyla ilk Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi devreye sokuldu. İşlemlerin 16:23’te tekrar başlamasının ardından satışların devam ettiği gözlemlendi. Bunun üzerine endekste ikinci devre kesici 16:24 itibariyle devreye alınarak resmen gündem oluşturdu.

Satış işleminde değişiklik! 

Borsa İstanbul yönetimi piyasalar açılmadan önce BIST 50 endeksindeki paylarda açığa satışa bugün için yukarı adım kuralı getirildiği gün içinde duyuru yapılmıştı. Bu duyuruya göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirileceğine karar verildi.

Açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşecek olan fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılacağı duyuruldu. Buna ek olarak analistler tarafından küresel pay piyasalarında Omicron endişeleri ve yükselen enflasyon karşısında para politikalarında sıkılaşma döngüsünün hızlanmasının risk algısını artırdığını belirteceğinden yurt içinde Cuma günkü satışların yeni haftanın açılışında da etkili olduğu belirtildi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler