Borsa İstanbul'dan yukarı adım kuralına yönelik açıklama!

Borsa İstanbul'da satış dalgasının devam etmesiyle beraber bugünkü seansta da yukarı adım kuralına devam edileceği duyuruldu.

Borsa İstanbul'dan yukarı adım kuralına yönelik açıklama!

Borsa İstanbul, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda 14-19 Eylül tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünün seansında da devam edeceğini açıkladı.

Borsa İstanbul tarafından KAP'a yapılan açıklamasında, SPK kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemlerini yapabildiğini hatırlattı. Bununla beraber bahsedilen paylara yönelik 14-19 Eylül tarihinde uygulanan  açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

Borsa İstanbul'dan yukarı adım kuralına yönelik açıklama! - Resim : 1

Borsa İstanbul'da açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı devam ediyor

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

Ezgi Yılmaz/BirBorsa.com

Etiketler