Borsa İstanbul'da yükseliş devam edecek mi?

Borsa İstanbul'da dünyanın önde gelen endeksleri gibi kararsız ama alıcı iştahlı kapattı.

Borsa İstanbul'da BIST-100 endeksi, yüzde 0,11 yükseliş ile çarşamba gününü 1.449,17 seviyesinde tamamladı.

BIST-100 endeksi, önceki kapanışa göre 1,58 puan yükselirken, toplam işlem hacmi ise 13,6 milyar Türk Lira'ya kadar yükseldi.

Sektörler arasında günün en çok kazandıran endeksi yüzde 1,34 ile taş, toprak oldu.
Günün en çok değer kaybeden endeksi ise yüzde 1,70 menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,55 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,02 düşüş kaydetti.

Borsa İstanbul Tekrar Yükselebilir...

Piyasaların bu kadar korkulu ve çekimser tavrının sebebi ise doların dünya piyasalarına etkisi... Doların değer kaybetmesi ve ABD tahvil kağıtlarının değer kaybetmesi ile birlikte piyasa yapıcıların çekimser tavrı yatırımcılara da yansımaya devam ediyor. Türk borsalarının dünyadan ayrıştığı nokta ise bu bölgeler olmaya başladı. Tüm dünya piyasaları rekor üstüne rekor kırdığı dönemde Borsa İstanbul'da yaşanan düşüş negatif ayrışmaya ile sonuçlanmıştı. 

Fakat bugünlerde Borsa İstanbul'da endeks çok yükselişler yaşanmasa bile hisselerdeki yabancı payları tekrar büyümeye başladı.

Yarın yurtiçinde, dış ticaret endeksleri ve iş gücü istatistikleri, yurtdışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı, Amerika'da enflasyon ilk sırada olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini bildiren analistler, ECB'nin, yarınki toplantısında varlık alım programına ilişkin yapacağı yönlendirmeler ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odak noktasında olacağını belirtti.

BİST-100 endeksinde destek ve dirençler ise sıralı şekilde şöyle:

Destekler: 1424,70 - 1385,41 - 1334,65
Dirençler: 1465,63 - 1516,38 - 1590,03 

Etiketler