Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST-100 güne yüzde 0,27 artışla 1.537,65 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da BIST-100 güne yüzde 0,27 artışla 1.537,65 puandan başlamıştı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 4,10 puan ve yüzde 0,27 değer kazanarak 1.537,65 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,13 ve holding endeksi yüzde 0,26 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,14 ile tekstil, deri, tek gerileyen ise yüzde 0,47 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Yurtdışı borsaların genel olarak sınırlı yükselişle hareket ettiği günde BIST pozitif ayrıştı. Dünkü yükselişi destekleyen bankacılık endeksi günü yüzde 3,47 yükselişle kapattı. Ocak ayı TÜFE enflasyonu beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen TCMB’nin faizleri bir süre daha yüksek tutacağı ya da gerekmesi durumunda ek faiz artışına gidebileceği beklentisiyle TL değer kazançlarını devam ettirerek günü pozitif ayrışma ile tamamladı.

Düşüşüne devam eden CDS’ler günü 299 seviyelerinden kapatırken, CDS’lerdeki düşüş TL varlıklardaki pozitif ayrışmayı destekliyor. CDS’lerle bankacılık endeksi arasında orta vadede güçlü ters yönlü ilişki olduğu için CDS’lerdeki düşüşün devamıyla birlikte bankacılık endeksindeki güçlenmenin kısa vadede devam etmesi ve endeksin bankalar öncülüğünde yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir.

Global risk alma iştahında bir bozulma yaşanmadıkça TL varlıklardaki pozitif ayrışmanın ve BIST’te yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. VIX endeksi 23 sevisi altına gerilerken, kısa vadeli volatilitenin şuan için sona erdiğine işaret ediyor. Endeks kısa vadede 27 seviyesi altında kaldıkça ABD borsalarında satışlar yaşansa da sınırlı kalması beklenir. BIST’in kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri hafif pozitif hareket ederken, Asya borsalarında satıcılı bir eğilim var. Endeksin güne hafif pozitif eğilimle başlaması, geri çekilmeler olsa da alım fırsatı olarak kullanılarak yükselişine devam etmesi beklenmektedir.

Etiketler