Borsa güne nasıl başlayacak? Analistlerin görüşleri ne yönde?

Gedik Yatırım ve Vakıf Yatırım analistleri tarafından hazırlanan günlük bültenlerde BİST-100 endeksinden nasıl bir açılış bekleniyor? Detaylar...

Vakıf Yatırım:

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı seyretse de gücünü korudu ve yüzde 1.9 artışla 1,427 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 16.7 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 89 hisse değer kazandı, 10 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.47 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise hafif negatif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarda genel olarak bekleyiş havası hakim. Dünya çapında güçlü gerçekleşen ekonomik verilerin ve beklentilerin etkisiyle olumlu fiyatlanan piyasalarda, enflasyon endişeleri ve buna bağlı olarak da FED’in tavrı merak konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda virüsün yeni varyantı en büyük risk unsuru olarak ortaya çıkarken, yatırımcılar artık daha çok enflasyonu risk olarak görüyor. Her ne kadar FED yetkilileri geçici enflasyon vurgusu yapsalar da, ekonomik veriler ve ekonomilerin yeniden açılacak olması FED’e yönelik beklentileri artırıyor.

Ayrıca, aylık 120 milyar dolar tutarındaki varlık alımlarına karşın, FED’in ters repo ihaleleriyle piyasadan likidite çekmeye başlaması, tapering (varlım alımlarını azaltma) endişelerini artıran bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Bu aşamada bugün ABD’de açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları takip edilebilir. Tüm bu beklentilerin yansıması olarak dolar endeksinde de hafif de olsa tepki alımları görülüyor. Öte yandan ABD tahvil faizleri yatay seyrine devam ediyor. ABD’de havacılık ve turizm sektörleri ön plana çıkarken, Avrupa’da nispeten daha genele yayılan bir seyir izliyoruz.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede temkinli yaklaştığımız endekste son düşüş sonrasında dalgalanmanın devamı beklenebilir. Teknik olarak  1,435-1,440 direnç bölgesi iken 1,417-1,403 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Kısa vadede oluşan tepe formasyonunun hedefine gelen endekste, oluşacak tepki için havacılık, enerji ve madencilik sektörleri tercih edilebilir. Son birkaç gündür güçlenen bankacılık endeksinde ise 1,205 seviyesin kritik direnç olarak izlemek gerekiyor.

Gedik Yatırım:

Önceki günkü sert satışların ardından dün günün son bölümüne kadar kararsız bir tablo oluşan endekste, son bölümde gelen alımlarla endeks günü yüzde 1,92 yükselişle 1.427 seviyesinden tamamladı. Dün sektör endekslerinin tamamı yükselirken BIST-100’de de 89 hisse günü yükselişle tamamladı. Yurt dışında kararız bir tablo varken BIST-100’de önceki gün gelen sert satışların tepkisi yaşandı.

Bugün ise ABD endeks vadelileri hafif satıcılı seyrederken, Asya piyasalarında karışık bir tablo var. Avrupa’da ise yataya yakın kararsız bir açılış beklentisi hakim. Dün endeks kapanışında 8,44 civarında bulunan Dolar/TL kuru bu sabah 08:00 itibariyle 8,46 civarında bulunuyor. Bu görüm altında endeksin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılış yapmasını bekliyoruz.

GEDIK GEDIK YATIRIM MENKUL DEGERLER A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 7.43
Satış 7.44
Değişim -0.02%
Son Değer 7.43
En yüksek 7.54
En düşük 7.41
Haftalık Değişim -3.8809%
Aylık Değişim -11.0179%
Yıllık Değişim 25.2951%
VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.65
Satış 3.66
Değişim -0.13%
Son Değer 3.65
En yüksek 3.75
En düşük 3.65
Haftalık Değişim -1.6172%
Aylık Değişim 3.3994%
Yıllık Değişim -22.5053%
Etiketler