Borsa güne nasıl başlayacak? Analistlerin görüşleri ne yönde?

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz.

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BİST-100 endeksinin açılış beklentisine ilişkin şunlar kaydedildi:

Haftanın son işlem gününe negatif başlangıç yapan BİST-100 endeksi, günün geri kalanında da zayıf seyretti ve 1,373 seviyesine kadar geriledi. Ancak son saatlerde gelen tepki alımlarıyla yükselen endeks, 1,428 seviyesinden başladığı haftayı 1,393 seviyesinden kapattı. Cuma günü işlem hacmi 18.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil sadece 10 hisse değer kazandı. Haftaya başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.18 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

ABD endekslerinde yükseliş sürerken, Avrupa hisse piyasalarında da pozitif seyir izliyoruz. FED Başkanı Powell’ın geçen hafta yaptığı güvercin tonda açıklamalar piyasaları desteklerken, ekonomik verilerin güçlü gerçekleşmesi, aşılanma oranlarının seyri ve ABD’de yeniden açılma beklentileri piyasada kısa vadeli yönü belirliyor. Zira, ABD’de havacılık ve turizm sektörleri ile teknoloji şirketlerinin performansta başı çektiğini görüyoruz. Avrupa’da ise aşılanma oranları açısından pozitif ayrışan İngiltere’de güçlü performans izleniyor. Powell’ın geçen hafta enflasyondaki yükselişi geçici gördüklerini belirtmesinin ardından ABD üretici fiyat endeksinin beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesi bu hafta açıklanacak olan Mart ayı enflasyon verisinin önemini artırmış durumda. Bu nedenle tahvil faizlerinin seyrini yakından izliyoruz. Bugün içeride cari denge ve işsizlik oranı, Avrupa’da ise perakende satışlar verisi takip edilecek. Haftanın devamında iç piyasa için en kritik gündem maddesi 15 Nisan’da yapılacak olan TCMB toplantısı olacaktır.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,400 üzerinde 1,430-1,440 bandının yeniden hedeflenebileceğini düşünüyoruz. Ancak 1,440 direnci kısa vadeli yükselişin devamı açısından önemli olacaktır. 1,360 ise destek ve kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir. Sektörel bazda perakende, sigortacılık ve demir-çelik şirketlerini tercih ediyoruz.

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.43
Satış 3.44
Değişim 0.01%
Son Değer 3.44
En yüksek 3.44
En düşük 3.4
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 0.5847%
Yıllık Değişim -26.9639%
Etiketler