Borsa güne nasıl başlayacak? Analistler ne diyor?

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz.

Vakıf Yatırım/Günlük Bülten:

''Güne hafif pozitif başlangıç yapan BIST100 endeksi günün geri kalanında yine satıcılı seyretti ve haftanın son işlem gününü %0.96 kayıpla 1,438 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 10.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 22 hisse değer kazandı, 75 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.47 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise karışık seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda bir önceki hafta zayıf gerçekleşen istihdam verilerinin etkileri devam ediyor. Ekonomik büyümenin ivme kaybettiği dönemde enflasyonun yüksek seyrinin merkez bankalarının destek politikalarında değişikliğe sebep olacağı beklentileri baskı yaratıyor. Zira, ECB bu konuda ilk adımı attı ve gelecek çeyreklerde varlık alımlarının daha yavaş şekilde yapılacağını açıkladı. Bu ortamda ABD ve Avrupa piyasaları satıcılı seyretti, özellikle ABD endeksleri geçen hafta işlem gördüğü her gün değer kaybetti ve haftayı ortalama %2 civarında değer kaybıyla tamamladı. Özetle, geçtiğimiz hafta Asya piyasaları dışında riskli varlıklarda değer kaybı görüldü. Haftanın son işlem gününde beklentilerin üzerinde gerçekleşen ABD üretici fiyat endeksi de faizler üzerinde yukarı yönlü baskı yarattı. Artan delta varyant vakalarının büyüme üzerinde daha da baskı yaratması bekleniyor, devletler ise bu artışa aşı kampanyalarını genişleterek cevap vermeye çalışıyor. Nitekim, son olarak ABD Başkanı Biden, büyük şirketlere çalışanların ya aşılanmasını yada haftalık olan test yaptırması gerekliliğini belirtti. Bu haftaya başlarken ise ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi odak noktası olacak. Bugün içeride ise cari denge ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Haftayı %2.7 kayıpla tamamlayan BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede sert dalgalanan endekste, 1,458-1,465 direnç, 1,425-1,400 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vadeli teknik görünüm son satışlarla zayıfladı, bu nedenle 1,465 üzerinde yeniden kapanış görmedikçe risk artırmayı doğru bulmuyoruz.''

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.26
Satış 3.27
Değişim -0.07%
Son Değer 3.27
En yüksek 3.33
En düşük 3.25
Haftalık Değişim -4.9418%
Aylık Değişim -8.9136%
Yıllık Değişim -30.5732%
Etiketler