Borsa bugün nasıl açılacak? Analistlerin görüşleri ne yönde?

Gedik Yatırım analistleri BİST-100 endeksinde bugün hafif satıcılı bir açılış öngörürken, Vakıf Yatırım'ın günlük bültenine göre endeksin güne pozitif başlaması bekleniyor.

Vakıf Yatırım:

Düne alımlarla başlayan BİST-100 endeksi gün içinde 1,428 seviyesini test etse de yurtdışı piyasalardaki satışların etkisiyle günü yüzde 0.34 düşüşle 1,416 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi son 1 aylık ortalamanın üzerinde, 18.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 27 hisse değer kazandı, 72 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.32 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise dünkü satışlar sonrasında tepki alımları izleniyor.

Küresel piyasalarda dün sert satışlar izlendi. Satışların merkezinde küresel çapta teknoloji sektör hisseleri yer aldı. Avrupa seansında başlayan satışlar, ABD seansında da devam etti ancak gün sonuna doğru kısmi toparlanma izlendi. Sonuç olarak Nasdaq yüzde2’ye yakın değer kaybederken, S&P500 yüzde 0.7 kayıpla, Dow Jones ise yüzde 0.06 artışla günü kapattı. Buradan hareketle, ekonomik toparlanma beklentileri sebebiyle piyasadan net çıkış yerine sektörel rotasyon eğiliminin daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Yine de özellikle yıl başından bu yana en sert düşüşünü kaydeden Almanya DAX endeksi yakından izlenmelidir.

Veri akışı tarafında baktığımızda; ABD’de açıklanan fabrika ve dayanıklı mal siparişleri verileri beklentilere paralel gerçekleşti, bir önceki verilerin yukarı revize edilmesi büyüme beklentilerine katkı yaptı. Ancak dün piyasalardaki satışla beraber en önemli gündem, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ekonomi ve para politikasına ilişkin açıklamaları oldu. Yellen, katıldığı bir etkinlikte, mali genişlemenin ekonomik büyüme beklentilerinin güçlendirdiğini ancak ekonominin aşırı ısınmasının önüne geçmek amacıyla faizlerin artırılabileceğini söyledi. Her ne kadar daha sonraki açıklamasında bunun “öneri yada öngörü” olmadığını ifade etse de son dönemde artan enflasyon beklentileri ve FED’e yönelik tapering (varlık alımlarının azaltılması) tartışmalarının ışığında, bunu geleceğe yönelik bir sinyal olarak görüyoruz. Kısa vadede olmasa da yaz aylarında bunu bir risk olarak değerlendiriyoruz.

Bugün içeride TCMB beklenti anketi, Avrupa ve ABD’de ise Markit PMI endeksleri takip edilecek. Ayrıca Aygaz, Tüpraş, Migros ve Kardemir’in finansalları açıklanacak.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün akşam seansında yatay seyreden endeks kontratı ve yurtdışı vadeli piyasalardaki tepki alımları açılışta endeksi destekleyebilir.  1,415-1,395 destek seviyeleri iken 1,425-1,445 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1,445 ana direnç özelliğini koruyor, yatırımcılara 1,395 seviyesini kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak değerlendirmelerini öneriyoruz.

Gedik Yatırım:

Haftaya olumlu bir seyirle başlayan küresel hisse piyasalarında enflasyon kaynaklı endişelerin etkisiyle dün düzeltme hareketleri etkili oldu. Yurt dışında teknoloji hisseleri öncülüğünde satıcılı bir seyir kaydedilirken, son dönemde toparlanmanın görüldüğü BIST-100 Endeksi dün günü yüzde 0,34’lük düşüşle 1.416,25 puandan tamamladı.

ABD borsaları dün Nasdaq öncülüğünde satıcılı bir seyir kaydederken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken, diğer borsalarda karışık bir görünüm hâkim.

Endeks kapanışında 8,30 – 8,31 aralığında bulunan dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,32’li seviyelerden işlem görmekte.

BIST-100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

GEDIK GEDIK YATIRIM MENKUL DEGERLER A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 19.4
Satış 19.41
Değişim -0.64%
Son Değer 19.4
En yüksek 19.95
En düşük 19.36
Haftalık Değişim -0.7672%
Aylık Değişim 0.2583%
Yıllık Değişim 55.9485%
VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.43
Satış 3.44
Değişim 0.01%
Son Değer 3.44
En yüksek 3.44
En düşük 3.4
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 0.5847%
Yıllık Değişim -26.9639%
Etiketler