Borsa bugün nasıl açılacak? Analistlerin görüşleri ne yönde? 20 Mayıs 2021

Gedik Yatırım ve Vakıf Yatırım analistleri yayınladıkları günlük bültenlere göre BİST-100'de nasıl bir açılış bekliyorlar? Detaylar...

Gedik Yatırım/Günlük Bülten:

BIST 100’de Salı günkü sınırlı yükselişin ardından, dün yurt içi piyasalar kapalı iken küresel ölçüde hisse senetleri piyasaları büyük oranda satıcılı bir görünüm sergiledi.

Fed tutanaklarında bazı üyelerin tahvil alım programının azaltılmaya başlanmasının tartışılması gerektiğini ifade etmesi riskli varlıklarda volatiliteyi arttırdı. Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir tablo var. Dün gün içinde sert düşüşler yaşayan ancak devamında bu düşüşlerin bir kısmını geri alan ABD endekslerinin vadelileri bu sabah yatay seyrederken, Avrupa tarafında hafif alıcılı açılış beklentisi hakim.

Salı günü piyasa kapanış saatlerinde 8,35 civarında bulunan Dolar/TL kuru bugün 08:30 itibariyle 8,41 civarından işlem görüyor. Bu görünüm altında BIST-100 Endeksi’nin güne sınırlı kayıplarla başlamasını bekliyoruz.

Vakıf Yatırım/Günlük Bülten:

Bir günlük ara öncesinde güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde de yatay seyrederek 1,460 seviyesinden kapanış yapmıştı. İşlem hacmi 18.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 49 hisse değer kazandı, 43 hisse ise değer kaybetti. Bu sabahki fiyatlamalarda; dolar/TL 8.41 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli piyasalarda ise pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda geçen hafta başlayan dalgalanma, başka sebeplerle de olsa sürüyor. Geçen hafta enflasyon endişeleriyle gerileyen hisse endeksleri sonradan toparlasa da, bu hafta yine zirve seviyelerden gerileme görüyoruz. Özellikle dün için kripto para piyasasında görülen sert düşüşlerin tüm riskli varlıklarda oynaklık yarattığı aşikar. Öte yandan dün yayınlanan FOMC toplantı tutanaklarına “er yada geç varlık alımlarının azaltılması gerekecek” ifadelerinin girmesi fiyatlamaları etkilemiş olabilir ancak bunu çok kalıcı bulmuyoruz, fiyatlamalarda ana faktörün FED yetkililerin güncel açıklamaları yada enflasyon verisi olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Bu hafta yeniden yüzde 1.67 seviyesine yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizini yakın izlemek gerektiği kanaatindeyiz, öte yandan kripto para piyasasındaki dalgalanma da değerli metallere girişi cazip kılabilir. Bugün veri akışı sakin, Almanya’da ÜFE, ABD’de işsizlik başvuruları takip edilecek. Yarınki PMI verileri piyasalar üzerinde daha etkili olabilir. Öte yandan iç piyasa için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir söyleşide, sismik araştırma gemilerinden petrol ve doğalgaz ile ilgili güzel haberler gelebileceğine dair açıklamaları bugün için fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede yurt dışı piyasaların etkisiyle gerileme ihtimali olan endekste, genel görünümü beğenmeye devam ediyoruz. Bu aşamada 1,440-1,425 seviyelerini destek, 1,440 seviyesini en kısa vadede zarar-kes seviyesi olarak belirliyoruz. 1,480-1,500 hedefimizi ise bu senaryoda henüz koruyoruz. Sektörel bazda elektrik, enerji sektörlerini beğenmeye devam ediyoruz.

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.65
Satış 3.66
Değişim -0.13%
Son Değer 3.65
En yüksek 3.75
En düşük 3.65
Haftalık Değişim -1.6172%
Aylık Değişim 3.3994%
Yıllık Değişim -22.5053%
GEDIK GEDIK YATIRIM MENKUL DEGERLER A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 7.43
Satış 7.44
Değişim -0.02%
Son Değer 7.43
En yüksek 7.54
En düşük 7.41
Haftalık Değişim -3.8809%
Aylık Değişim -11.0179%
Yıllık Değişim 25.2951%
Etiketler