BoE/Saunders: Erken bir faiz artırımına hazır olunmalı

BoE Para Politikası Komitesi üyesi Saunders, İngiltere ekonomisi üzerindeki enflasyon baskısının artmayı sürdürmesi halinde hane halklarının ciddi şekilde erken bir faiz artırımına hazır olmaları gerektiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Michael Saunders, İngiltere ekonomisi üzerindeki enflasyon baskısının artmayı sürdürmesi durumunda hane halklarının ciddi şekilde erken bir faiz artırımına hazır olmaları gerektiğini belirtti.

Tüketici fiyat enflasyonunun yüzde 4'ün üzerine çıkmasıyla yatırımcıların borçlanma maliyetlerinde daha hızlı bir artışa oynamakta haklı olduklarını belirten Saunders, BoE'nin salgının başından bu yana faiz artıran ilk büyük merkez bankası olabileceğine işaret etti.

Saunders, ''Ben toplantı öncesinde hedeflerimiz hakkında açıklamalarda bulunma taraftarı değilim. Kararlar uygun zamanda alınacaktır. Fakat piyasalar son birkaç ayda BoE faiz oranında erken bir artışı fiyatladılar ve ben bunun uygun olduğunu düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.

Piyasaların BoE'nin 2022 yılının şubat ayında bir faiz artırımını tamamıyla fiyatladığını aktaran Saunders, 2021 yılının aralık ayında bir faiz artırımının yarı yarıya fiyatlandığını da belirtti.

Etiketler