BoE Başkan Yardımcısına göre kripto paralar henüz bir tehdit oluşturmuyor

BoE Başkan Yardımcısı Cunliffe, mevcut kripto paraların finansal sisteme hiçbir zararı olmadığını düşünüyor.

Bank of England (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, mevcut kripto para birimlerinin finansal sisteme hiçbir zararı olmadığını açıkladı.

CNBC'ye açıklamalarda bulunan Cunliffe, kripto para birimi patlamasına karşın sektörün finans sektörünün istikrarı için bir risk oluşturmadığını aktardı. Mevcut kripto para birimleri boyutunun geleneksel finans endüstrisiyle eşleşmediğini belirtti.

Cunliffe'ye göre, kripto para birimlerindeki patlama aslında perakende yatırımcılarının girdisinden kaynaklanıyor. Bu nedenle finansal istikrar üzerinde daha az risk var. Fakat yine de yatırımcıları kripto para birimleriyle kaybetmeye hazır olmaları gerektiğine yönelik olarak uyardı.

''Burada yatırımcıları koruma sorunu var. Bunlar epey spekülatif varlıklardır. Fakat finansal istikrar riskine yol açacak boyutta değiller ve mevcut finansal sistemle de derinden bağlantılı oldukları da söylenemez.''

Cunliffe, perakende yatırımcıların toplu olarak kripto satışına geçtiklerindeyse düzenleyicilerin endişelenmeye başlaması gerektiğine inanıyor.

Cunliffe, önde gelen küresel düzenleyici kurumların bir araya gelip kripto para sektörü için standartlar oluşturması gerektiğini de aktardı. Mevcut finansal varlıklara sabitlenen spekülatif kripto varlıklarıyla stablecoinler arasında ayrım yapılması gerektiğini vurguladı. 

Etiketler