BİST-100'den nasıl bir başlangıç bekleniyor?

Şeker Yatırım: Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması bekleniyor.

Şeker Yatırım/Günlük Bülten:

''Güne negatif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi güçlü tepki alımlarıyla günü % 1,31 yükselişle 1.452,67’den kapattı. Avrupa Merkez Bankası varlık alım miktarını 1,85 trilyon Euro ile sabit tutarken, varlık alımlarını ılımlı şekilde azaltacağı mesajı verdi.

Hafta içinde AMB varlık alımlarını azaltacağı endişesi borsalardaki satış baskısında etkili olurken, varlık alım miktarının sabit tutulması sonrası yurtdışı borsalarda tepki alımları oluştu. BIST yurtdışının da desteğiyle iki günlük güçlü satış baskısı sonrası günü güçlü tepki yükselişiyle kapattı. Ancak BIST kapanışı sonrası yurtdışı borsalarda tekrar satış baskısı yaşandı ve borsalar günü düşüşle tamamladı.

ABD başkanı Biden covid-19’la mücadele için 80 milyonu kapsayan 100 üzeri çalışanı olan şirketlere ve 17 milyonu kapsayan sağlık çalışanlarına aşılanma zorunluluğu getirdi. Tedbirler sonrası ABD borsalarında satış baskısı yaşandı. Kısa vadede yurtdışı borsalarda dalgalı zayıf seyrin devam edebileceğinim düşünüyoruz. BIST’in de yurtdışına paralel hareket etmesi beklenirken, yurtiçinde artan vaka sayılarının da etkisiyle tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

TCMB başkanının söylem değişikliği sonrası TL’de oluşan değer kaybı ve negatif ayrışma durmuş görünüyor. VIX endeksi 19 seviyelerine yakın seyir izlerken, endeksin 21 seviyesi üzerine gelmesi ABD borsalarında volatilitenin yükselerek kar satışlarının güçleneceğine işaret edecektir. BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri hafif negatif, Almanya vadelileri pozitif seyir izliyor. Asya borsalarında genel yükseliş eğilimi var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, endekste tepki yükselişi devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.''

SKBNK SEKERBANK T.A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 1.01
Satış 1.02
Değişim -0.01%
Son Değer 1.01
En yüksek 1.03
En düşük 1.01
Haftalık Değişim -1.9417%
Aylık Değişim -2.8846%
Yıllık Değişim -33.1125%
Etiketler