BİST-100'den alıcılı açılış bekleniyor

Şeker Yatırım: Endeksin güne yükselişle başlaması bekleniyor.

Şeker Yatırım/Günlük Bülten:

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, Cuma günkü kayıplarını büyük oranda geri alarak günü %1,82 yükselişle 1.808,79’dan kapattı. Bankacılık Endeksi % 0,39 düşüşle negatif ayrıştı. Covid-19 Afrika varyantına ilişkin endişelerle oluşan satışlar, varyantın henüz tehlikeli olduğuna yönelik kanıt olmaması nedeniyle yerini tepki alımlarına bırakırken yurtdışı borsalar günü tepki yükselişiyle kapattı.

Riskten kaçış eğilimi şimdilik sona ererken kısa vadede varyanta ilişkin net veriler gelene kadar global risk alma iştahının zayıf seyretmesi beklenir. TL’de değer kayıpları ve negatif ayrışma güçlenerek devam ediyor. BIST ise yurtdışı borsalardaki toparlanmadan aldığı destekle günü pozitif ayrışma ile güçlü yükselişle tamamladı. CDS’ler 505 seviyelerine yükselerek günü kapatırken TL varlıklara yönelik risk algısı yükselmeye devam ediyor. VIX Endeksi günü 23 seviyelerinden günü kapatırken kısa vadeli volatilite ve satış yaşanma riskinin ortadan kalktığının teyidi için endeksin 20 seviyesi altına geldiğini görmemiz gerekiyor.

Yurt dışı borsalarda tekrar satış baskısı oluşmadıkça BIST’in güçlü seyrini ve yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. Yeniden riskten kaçış eğilimi ve yurtdışı borsalarda satış baskısı yaşanması durumunda BIST’te de kar satışlarının oluşması beklenir. Ancak endekste kar satışları yaşansa da satışların belli seviyelerde yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve güçlü kar beklentileriyle bir sonraki bilanço dönemine kadar yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir. Global tarafta yeni Afrika varyantına ilişkin haber akışı takip edilecek.

Bugün konuşma yapacak Fed Başkanı Powell’ın yayımlanan konuşma metninde Afrika varyantının istihdam ve ekonomik faaliyet için aşağı yönlü riskler oluşturduğu ifadesi yer aldı. Yurtiçinde bugün açıklanacak 3. çeyrek büyüme verisi için ortalama piyasa beklentisi %8 iken bizim tahminiz %6,2’lik büyüme verisi gelmesi yönündedir. BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri yükselişle seyrederken Çin’den PMI verilerinin beklentilerden iyi gelmesi sonrası Asya’da borsalarında genel olarak yükseliş eğilimi var. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenirken geri çekilmeler yaşansa da yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir.

SKBNK SEKERBANK T.A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 1.04
Satış 1.05
Değişim 0%
Son Değer 1.05
En yüksek 1.06
En düşük 1.04
Haftalık Değişim -0.9433%
Aylık Değişim 3.9603%
Yıllık Değişim 3.9603%
Etiketler