BIST-100'de pozitif görünüm güçleniyor

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne pozitif açılış yapmasını bekliyoruz.

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi, yurt dışı piyasalara paralel olarak %1.29 artışla, 1,492 puandan işlem hacmi 25.8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Endekse dahil olan 73 hisse değer kazandı, 26 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.19 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli piyasalarda ise pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarında geçen haftaki düşüşün ardından, bu haftaya pozitif bir başlangıç yapıldı. Tüm dünyada PMI imalat endeksi verileri açıklanırken, veriler genel olarak piyasaları destekleyici şekilde gerçekleşti denebilir. Öte yandan yine ABD’de başkan Biden’ın mali teşvik paketi görüşmeleri sürüyor, son görüşmenin verimli geçtiği belirtiliyor. ABD’de Reddit platformunda birkaç hisse senedi ile başlayan gümüşle devam eden spekülasyon ise sönümlenmişe benziyor. Bu haftanın devamında şirket bilançoları fiyatlamalar üzerinde biraz daha ağır basabilir. Nitekim Pfizer, ExxonMobil, Amazon, Alphabet gibi şirketlerin finansallarını bugün açıklaması bekleniyor. İçeride ise bir önceki aya göre yüksek gelen İTO enflasyon raporu sonrasında yarınki enflasyon verisi takip edilecektir. Ayrıca şirket bilançoları da devam ediyor, bugün Akbank finansalları bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne pozitif açılış yapmasını bekliyoruz. 1,500 seviyesini direnç olarak izlemeye devam ederken 1,525-1,550 diğer direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1,460-1,430 ise destek seviyeleridir.

Etiketler