BİST-100'de pozitif açılış bekleniyor

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne pozitif başlayacağını öngörüyoruz. TL bazında 1,550 seviyesi üzerinde kalmakta zorlanan BIST-100 endeksinin dolar bazında uzun vadeli görüntüsü umut vadediyor.

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksi haftanın son işlem gününü kar satışlarıyla yüzde 0.5 kayıpla 1,538 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi yılın en düşük seviyesinde 24.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 31 hisse değer kazandı, 68 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.02 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli piyasalarda pozitif bir seyir izleniyor.

ABD endeksleri haftayı yüzde 1’in üzerinde değer kazancı ile tamamlarken, enerji ve mali sektör yükselişte başı çekti. ABD tahvil faizlerinde ve petrol fiyatlarındaki yükseliş ile beraber değerlendirdiğimizde bu fiyatlamanın ekonomik toparlanma/reflasyon fiyatlaması olduğunu söyleyebiliriz. Zira ABD’de özellikle şubat ayında toparlanmaya duyarlı döngüsel sektörlerin daha güçlü performans sergilediğini görüyoruz. Aşı dağıtım süreci, ivme kaybeden salgın ve mali teşvik paketi beklentileri de yükselişi destekliyor. Avrupa ve Asya piyasalarında da benzer görünümler mevcut. Bu haftaya başlarken ABD ve Çin piyasaları tatil, bu nedenle işlem hacmi sakin bir başlangıç beklenebilir. Ancak haftanın devamında önemli veriler takip edilecek. İçeride ise şirket bilançoları ve TCMB faiz kararı bu hafta yakından izlenecek. Bugün Halk Bankası ve Koç Holding finansallarının açıklanmasını bekliyoruz.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlayacağını öngörüyoruz. TL bazında 1,550 seviyesi üzerinde kalmakta zorlanan BIST-100 endeksinin dolar bazında uzun vadeli görüntüsü umut vadediyor. Bu aşamada 1,500 destek ve zarar-kes seviyesi olmak üzere pozisyonların korunmasını öneriyoruz. Kısa vadede 1,550 referans seviyesi üzerinde 1,600 seviyesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz. Madencilik, telekomünikasyon ve holdinglerin bu hafta ön planda kalmasını bekliyoruz.

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 4.27
Satış 4.28
Değişim 0.01%
Son Değer 4.28
En yüksek 4.29
En düşük 4.22
Haftalık Değişim 3.1325%
Aylık Değişim 3.1325%
Yıllık Değişim -9.1295%
Etiketler