BIST-100'de hedef 1,550 seviyesi

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve günü yatay şekilde 1,535 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ortalamaların altında, 24.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 46 hisse değer kazandı, 52 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.14 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda hafif pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasaları geçen haftaki türbülansın ardından, bu hafta güçlü şekilde toparlandı ve özellikle ABD endeksleri yeniden rekor seviyelere yükseldi. Geçen hafta, ekimden bu yana en kötü performansı gösteren endeksler, bu hafta ise son 3 ayın en iyi performansını sergiledi. Dolayısıyla, geçen haftaki tüm kayıplar geri alındı denebilir. Dördüncü çeyrek bilanço sezonunda ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan sonuçlar, mali teşvik paketi beklentisi ve aşı gelişmeleri bu yükselişi desteklerken, sosyal medya hisse spekülasyonları da sönümlenmişe benziyor. Öte yandan ABD doları güçlü kalmaya devam ediyor. ABD’de dikleşen getiri eğrisi ile beraber düşünüldüğünde ons altın başta olmak üzere emtia piyasaları baskı altında kalmaya devam edebilir. Ancak burada dikleşmenin ana kaynağını takip etmek adına ekonomik veriler ve mali teşvik paketi oldukça önemli olacaktır. Nitekim şu anda tahvil faizlerindeki hareketi toparlanma beklentilerine bağlıyoruz. Bu açıdan da bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi izlenebilir, piyasa beklentisi tarım dışı istihdamın
100,000 kişi artacağı yönünde. İçeride ise hisse piyasaları yurtdışına paralel hareket ederken, risk primi ve Dolar/TL kurunun gerilemeye devam etmesi olumlu. TL’nin kasım ayından bu yana sepet bazında %14 değer kazandığını hatırlatalım.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,500 seviyesi üzerinde kalındıkça 1,550 seviyesi hedefleniyor. 1,550 düzeltme sürecinin sona ermesi açısından kritik, 1,500 ise kısa vadeli pozisyonlar açısından zarar-kes seviyesidir. Gün içi pozisyonlar için ise 1,525 seviyesi referans alınabilir.

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 4.2
Satış 4.21
Değişim 0.06%
Son Değer 4.21
En yüksek 4.22
En düşük 4.18
Haftalık Değişim 1.4457%
Aylık Değişim 1.4457%
Yıllık Değişim -10.6157%
Etiketler