Borsa İstanbul kan kaybına dur diyebilecek mi?

Borsa İstanbul'da BIST-100 endeksi var gücüyle satış yapan yabancı yatırımcılar ve daha fazla nakit akışı sağlayamayan yerli yatırımcılarla birlikte değer kaybetmeye devam ediyor.

Aynı anda Borsa ve Döviz

Tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgının ilk başladığı dönemde olduğu gibi tüm pariteler düşmeye devam ediyor...

Borsa İstanbul ve döviz tarafı genelde ters ayrışır eğer döviz yükselirse borsa düşer, döviz düşerse Borsa İstanbul yükselir. Fakat son günlerde Delta varyantının aşılama konusunda  yarattığı sıkıntılar tüm dünyalarını baskılamasıyla birlikte yansımalarını görmeye başladık.

Politik olarak, yabancı yatırımcının güvenini kıran olayların yaşanmasının ardından tüm dünya borsaları ralli yaparken Borsa İstanbul çok ciddi değer kayıpları yaşadı. Şimdi ise tüm dünyanın ralliyi tamamlayıp düştüğü dönemde ise Borsa İstanbul'un yükselmesi için pek bir sebep yok. 

Hem de yabancı Borsaları olağan dönemlerde takip ettiğimizi düşünürsek hiçbir sebep olmadan düştüğümüzü düşünmek yanlış olur.  Bununla birlikte yükselmek için de net bir sebebimiz yok. Teknik açıdan yükseliş ihtimali olan formasyonlar mevcut olsa bile bu teknik ihtimalleri çalıştıracak bir haber akışımız neredeyse hiç yok.

Peki BIST nasıl yükselir?

Üretim gücünün arttığının net göstergelerinin olmasıyla şartıyla ve yabancı yatırımcıya kur dalgalanmasının olmayacağının garantisi verilerek. Kısaca Borsa'da yatırım yapan herkese ani bir olumsuz haber akışı ile aldıkları hisse senetlerinde portföylerinin büyük çoğunluğunu kaybetmeyeceklerinin garantisi verilmeli.

Son 2 aydır tarihi zirveden herhangi bir hisse alan yatırımcının portföyü en az yüzde 30 erimişken yeni yatırımcı bulmak ya da içerde kalmış yatırımcıyı yeniden piyasa para sürmek için ikna etmek çok zor.

Ayrıca sürekli halka arzların yapılmasının da piyasadan para çektiğini düşünecek olursak...

Borsa İstanbul'un tekrar tarihi zirvelere oynaması için ciddi bir vakit gerekli.

BirBorsa / Cem Arslan

 

 

 

Alış
Satış
Değişim 6.25%
Son Değer 1399.16
En yüksek 1405.63
En düşük 1394.66
Haftalık Değişim 0.6807%
Aylık Değişim 0.6807%
Yıllık Değişim -5.2521%
Etiketler