Biden'in G7 gündemi pandemi ve Çin olacak

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden,Cuma günü katılacağı G7 liderler zirvesinde koronavirüs salgınını, dünya ekonomisini ve Çin'i konuşacak.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden,Cuma günü katılacağı G7 liderler zirvesinde koronavirüs salgınını, dünya ekonomisini ve Çin'i konuşacak.

G7 liderlerini Nisan ayından bu yana ilk kez bir araya getirecek sanal toplantıya ilişkin açıklama yapan Beyaz Saray, "Dünyanın önde gelen demokratik piyasa ekonomiylerinin liderlerinin bu sanal zirvesi Başkan Biden'e Covid-19 salgınını yenme ve global ekonomiyi yeniden inşaaetme planlarını tartışmak için bir fırsat sunacak" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray ayrıca, Biden'in zirvede yapacağı konuşmada, gelişmekte olan enfeksiyon hastalıkları tehdidine karşı işbirliğinin devam ettirilmesi çabaları ve Covid-19'a karşı aşı üretimi ve dağıtımına global bir yanıt verilmesi üzerinde duracağını vurguladı.

Yapılan açıklamada, "Başkan Biden aynı zamanda kollektif rekabet gücümüzün artırılması için yatırımlar yapılması ihtiyacını ve Çin'in yarattıkları gibi ekonomik meydan okumalar ile başa çıkmak için global kuralların güncellenmesinin önemini tartışacak" ifadeleri de yer aldı.

G7 liderlerinin İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ev sahipliğinde Cuma günü yapacakları sanal toplantının gündemi COVID-19'a karşı aşıüretimi ve bu aşıların global dağıtımının sağlanması, gelecekteki pandemilerin önlenmesi için alınacak tedbirler olacak.

Johnson'ın ofisinden yapılan açıklamada, "COVID-19'a karşı aşıyı her ülkenin alabilmesinin sağlanması, salgının ekonomik sistemimize verdiği hasarın tersine döndürülmesi ile mücadele ve koronavirüs salgınından sürdürülebilir bir toparlanma gibi yüz yüze olduğumuz zorluklara çözümler bulunmasını dostlarımız ve ortaklarımız ile müzakere edeceğiz" ifadelerine yer verildi. Başbakan Johnson, G7'ye pandemilere karşı global bir yaklaşım üzerinde çalışılması, bir erken uyarı sistemi dizayn edilmesi çağrısında da bulunacak.

Etiketler