Biden, ilk kabine toplantısını yaptı

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve gelmesinin ardından korona virüs önlemleri altında ilk kabine toplantısını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden 20 Ocak’ta göreve gelmesinin ardından ilk kabine toplantısını yaptı. Toplantı, korona virüs salgını nedeni ile Beyaz Saray’daki Kabine Odası yerine sosyal mesafeye uygun şekilde Doğu Odası’nda yapıldı.

Toplantı öncesi gazetelere demeç veren Biden,  dün duyurduğu 2.3 trilyon dolarlık “ABD İş Planı” olarak da bilinen  altyapı planını kamuoyuna açıklamaları ve çeşitli görevler için 5  bakanı seçtiğini aktardı. Biden ayrıca, "Amerikan Satın Al" taahhüdünü  yerine getirdiğinden emin olmak için tüm kabinesine bakanlık  harcamalarını incelemesini istedi.

Kabine toplantısının geri kalanı ise basına kapalı olarak yapıldı.

Biden’ın Basra Körfezi’ndeki Patriot sistemlerinin kaldırılması talimatı verdiği iddia edildi

Wall Street Journal, ABD Başkanı Joe Biden’ın Basra Körfezi’nde bulunan Patriot hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere birçok askeri donanımın ve kuvvetin bölgeden kaldırılması yönünde ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) talimat verdiğini öne sürdü.

ABD basını, ABD Başkanı Joe Biden’ın Basra Körfezi’nde bulunan Patriot hava savunma sistemlerinin kaldırılması talimatı verdiğini öne sürdü. Wall Street Journal, Biden’ın Basra Körfezi’nde bulunan Patriot hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere birçok askeri donanımın ve kuvvetin bölgeden kaldırılması yönünde ABD Savunma Bakanlığı’na
(Pentagon) talimat verdiğini öne sürdü.

WSJ haberde üst düzey yetkililere atıfta bulunurken, Pentagon’un 1’i Suudi Arabistan’daki Prens Sultan Hava Üssü’nde olmak üzere 3 Patriot sistemini bölgeden kaldırdığını ifade etti. Haberde, Pentagon’un bir uçak gemisini, gözetleme sistemlerini ve birçok askeri  kuvveti Orta Doğu’nun dışına taşıdığı belirtildi.

Kuvvet ve donanımlar Rusya ve Çin’e karşı konuşlandırılabilirler

Haberde, Pentagon’un Orta Doğu’dan çektiği donanımların ve  kuvvetlerin bir kısmını başlıca küresel rakipleri olarak gördüğü iki ülke olan Rusya ve Çin’e karşı yeniden konuşlandırılabileceği belirtildi. Haberde ayrıca, ABD’li yetkililerin daha fazla donanımı ve  kuvveti bölgeden çıkarmayı gözden geçirdiği ifade edildi.

Suudi Arabistan kendi topraklarını savunmalı

 Askeri ekipmanların bölgeden çıkarılmasının bir diğer nedeni olarak ise, ABD’nin Suudi Arabistan’dan kendi topraklarını savunma yükünü daha fazla üstlenmesini istemesi olarak gösterildi. Pentagon’un Suudi Arabistan’daki stratejik noktalar ile petrol tesislerin  korunmasına yardımcı olacak yolları araştırmak için bir ekip oluşturduğu ifade edilen haberde ayrıca, yardım seçenekleri arasında hava savunma sistemi satışı, genişletilmiş istihbarat paylaşımı ve ek askeri eğitim gibi başlıkların yer aldığı belirtildi.

 

 

Etiketler
ABD