Biden ile Xi Jinping ilk görüşme gerçekleşti

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile  gerçekleştirdiği ilk telefon görüşmesinde Sincan, Hong Kong, Tayvan ve Pekin yönetiminin ekonomik uygulamalarına kadar farklı konularda endişelerini dile getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından  ilk kez Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile telefon görüşmesi  gerçekleştirdi. Görüşme, Biden’ın Pentagon’da askeri ve ulusal  güvenlik yaklaşımı kapsamında "Çin Görev Gücünün" kurulduğunu ve Myanmar’da darbenin ardından askeri yetkililere yaptırım uyguladığını  açıklamasından saatler sonra yapıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, görüşmede Biden’ın Pekin  yönetiminin "zorlayıcı ve adil olmayan ekonomik uygulamaları" hakkında  endişelerini dile getirdiği ifade edildi. Biden’ın ayrıca Xi Jinping’e Çin’in Hong Kong’daki demokrasi yanlılarına yönelik baskıları, Sincan’daki Uygur Türklerine ve etnik azınlıklara yönelik insan  hakları ihlalleri ve Tayvan dahil bölgede artan hak iddialarına  yönelik eylemleri konusundaki endişelerini belirttiği aktarıldı.

"Çatışmalar her iki taraf için de felaket olur"

 Çin’in devlet medyası tarafından görüşmeye dair yapılan açıklamada  ise Xi Jinping’in iki tarafın görüş ayrılıklarını olduğunu kabul  ettiğini ve bu farklılıkların yönetilmesi gerektiğini, ancak genel iş  birliğini de teşvik ettiğinin altını çizdiği aktarıldı. Xi Jinping’in, Biden’ın Tayvan, Hong Kong ve Sincan ile ilgili endişelerine karşılık  olarak sorunların Çin’in iç işleri olduğunu ve Çin egemenliğini  ilgilendirdiğini söylediği belirtildi. Çin liderinin görüşmede, "ABD, Çin’in temel çıkarlarına saygı göstermeli ve dikkatli davranmalıdır"  diye uyarı yaptığı kaydedildi. Xi Jinping’in ayrıca, ABD ile Çin  arasındaki çatışmaların her iki taraf için de felaket olacağını  söylediği ve iki tarafın yanlış anlaşılmaların kaçınmanın yollarını  yeniden oluşturması gerektiğini dile getirdiği belirtildi.

Xi Jinping’in iş birliğinin tek seçenek olduğunu ve iki ülkenin  anlaşmazlıkları yapıcı bir şekilde düzgünce yönetmesi gerektiğini  yinelediği, yanlış anlamaları önlemek için "çeşitli diyalog  mekanizmalarını" yeniden kurmaları gerektiğini söylediği kaydedildi.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Başkan Yardımcısı olarak görev  yaptığı sırada Çinli liderle görüşmeler yapan Biden, Beyaz Saray’da  başkanlık koltuğundaki ilk üç haftasında Hint-Pasifik bölgesindeki  diğer liderlerle de görüşme gerçekleştirdi. Ocak ayı sonlarında
Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile görüşme gerçekleştiren Biden, Tokyo tarafından yönetilen ancak Pekin’in hak iddia ettiği Senkaku Adaları’nı koruma taahhüdünün altını çizmişti. Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı görüşmede ise özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesi için yakın iş birliği ihtiyacının önemini  vurgulamıştı. Biden ayrıca, geçtiğimiz hafta Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile yaptığı görüşmede de iki ülkenin ittifakının  bölgedeki istikrar için çok önemli olduğunu vurgulamıştı.- IHA 

Etiketler