Biden, 2,3 trilyon dolarlık altyapı planını duyurdu

Biden, 2,3 trilyon dolarlık ABD İş Planı olarak da bilinen altyapı planını duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden ABD’nin altyapısını yenileyecek 8 yıllık planını açıkladı.

Planı “bir kuşakta bir kez olacak yatırım” olarak nitelendiren Biden planın sadece sorunlara geçici çözüm getirmeyecek ve İkinci Dünya Savaşından bu yana gerçekleşmiş en yüksek iş  kapasitesi yaratacak bir yatırım olduğunu söyledi.

“Inanıyorum ki 50 yıl sonra insanlar dönüp baktığında bu anı ABD’nin geleceği kazandığı an olarak görecekler” diyen Biden gelirin  önümüzdeki 15 yıl içerisinde firmalara uygulanan vergilerden sağlanacağını belirtti. Biden firmalara uygulanan vergiyi yüzde 21’den yüzde 28’e yükselteceğini duyurdu. Biden “sadece bunu yaparak 1 trilyon dolar gelir sağlayacağız” dedi.

Cumhuriyetçileri de planı desteklemeye çağıran Biden, “Bugünkü bölünmüşlük bizi geleceğe dair doğru şeyleri yapmaktan alı koymamalı” dedi.

Alt yapıya yapılacak yatırımlar sırasında ABD’li firmaların destekleneceğini ifade eden Biden daha önce “ABD’den alım yapma”  kararını imzaladığını hatırlattı. Biden, “İhtiyacımız olan ürünü Amerikalılardan alacağız” dedi.

Planın yürürlüğe girmesi ile 32 bin kilometre uzunluğun üzerinde olan otoyolların yenileneceğini, 10 binin üzerinde köprünün tamir edileceğini, bu şekilde şehirleri birbirine bağlayan kanalların güvenli hale getirileceğini belirterek bunun aynı zamanda yüksek  miktarda işsizliğe çözüm getireceğini söyledi.

2.3 trilyon dolarlık plandaki ana harcama başlıkları ise şöyle  621 milyar dolar ulaşım, Engelli ve bakıma muhtaçlar için 400 milyar dolar, Üreticiler için 300 milyar dolar, evsizlik sorununun çözümü için 213 milyar dolar, kritik teknolojilerin ar-ge’si için 180 milyar dolar, su sorununun çözümü için 111 milyar dolar, dijital altyapı için 100 milyar dolar, işçi eğitimi için 100 milyar dolar ve eğitim sistemi için 100 milyar dolar.

Biden: Yılda 400 bin doların altında kazanan hiç kimse için federal vergi artışı olmayacak

ABD Başkanı Joe Biden, yılda 400 bin doların altında gelir elde eden Amerikalılar için federal bir vergi artışı olmayacağını söyledi.

Pittsburg'daki konuşmasında kurumlar vergisi oranının yüzde 28'e artırılması planını da açıklayan Biden, hiç kimsenin bu vergi oranından şikayet etmemesi gerektiğini belirtti ve "Şirketlerin gelir vergisi ödememeleri yanlış" dedi.

Biden, "2019 yılında, bağımsız analizler Fortune 500'deki 91 şirketin çeşitli boşluklar bularak ABD'deki gelirlerinden hiç federal gelir vergisi ödemediklerini orta koydu. Bu yanlış ve biz ortaya koyduğumuz Made in America Vergi Planı ile buna bir son vereceğiz" dedi.

 

Etiketler
ABD