Bakanlık destek veriyor! Ayçiçek yağında fahiş fiyatlara çözüm bulundu

Her fırsatta enflasyon ve döviz kuru bahanesi ile birlikte zamlar gelmeye devam ediyor. Fahiş fiyat denetmelerinin ardından yağ fiyatlarına darbe indirecek bir hareket de Tarım ve Orman Bakanlığından geldi. Bakanlık Ayçiçek yağına rakip olarak bilinen kanola ekimi yapanlara yüzde 50 destek verecek.

Dolar kurunda yaşanan ve son dönemde yaşanan enflasyonla birlikte rekor yükselişlerine şahitlik ettiğimiz ayçiçek yağı fiyatlarına çok ciddi zamlar yapıldı. Öyle ki her gün farklı bir etiket ile karşımıza çıkan ayçiçek yağına karşı önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı fahiş fiyatlara mücadele programı şimdi de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından atılacak adımla birlikte fiyat rekabetine girişilmesi bekleniyor. 

Kimi zincir markette 5 litrelik ayçiçek yağının 120 liradan daha pahalıya satış yaptığı bilgilerinin sosyal medyada yayılmasının ardından Bakanlık harekete geçti. Kurdaki fiyatın 18 liralardan 14 lira bölgesine gelindiği düşünüldüğünde fiyatların neredeyse hiç ucuzlamaması alınan kararda önemli bir rol oynuyor.

Ayçiçek Yerine Kanola Yağı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçek fiyatlarında yaşanan sağlıksız ücret oluşumlarının önüne geçmek için alternatif araçlar bulmaya çalışmaya başladığını daha önce duyurmuştu. Tarım Bakanlığı çareyi kanolada buldu. Kanola ekinime ve ayçiçek ithalatına karşı gelebilmek için özellikle Trakya'da ayçiçek yerine kanola ekilmesi işlemlerinin Türkiye'nin bu alanda elini büyük oranda rahatlatacağını düşünüyor.

Kanola Ekene Yüzde 50 Destek!

Ayçiçek tüketimi bakımından vatandaşın alım gücünü giderek zorlamaya devam ediyor. Bununla birlikte iklimsel şartları da sıkıntıya düşürdüğü dile getirilen ayçiçek yetiştiriciliği, son dönemlerde azalan yer altı su kaynaklarındaki eksikliğini de giderek artırıyor. 10 ilde ve 47 ilçede kanolaya göre ekstra su tüketimine ihtiyaç duyan ayçiçek yağını ekmek yerine kanola eken çiftçilere yüzde 50 destek verileceği duyuruldu.

Kanola ekimi yapan çiftçilere yapılacak destekler ise şöyle sıralanıyor;

1- Her dekar alanda 20 TL mazot desteği sağlanacak.
2- Kanola ekimi gerçekleştirilen arazilerde 8 TL gübre desteği sağlanacak.
3- Kanola ekimine özel sertifikalı tohum kullanım desteği 20 TL olarak sağlanacak.
4- Kanola ürünü için fark ödemesi olarak 80 kuruş destek sağlanacak.

Aynı seviyede ekilmiş iki tarlanın kıyası yapıldığında kanola, ayçiçeğe nazaran yüzde 20 daha fazla yağ verebiliyor.

Türkiye'nin Yıllık Yağ İhtiyacı Ne Kadar?

Türkiye'nin yıllık ayçiçek yağı ihtiyacının karşılanması için 3 milyon ton ayçiçek üretmesi gerekmeteyken bu rakam 2020 ve 2021 dönemlerinde yalnızca 1.9 milyon ile sınırlı kaldı. Kalan kısımların tamamı yurt dışında ithalat kalemi ile karşılandı. Kanola ile birlikte ithalat kalemlerinden birini kapatmak isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı desteklerin amacına ulaşması halinde pahalı yağ sorunun ortadan kalkacağına inanılıyor.

 

Etiketler