Bakan Kurum'dan kira ve konut fiyatlarına ilişkin açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dün yapılan Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Dün gerçekleşen Kabine toplantısının ardından sorulan sorulara cevap verdi.

Yüksek konut ve kira fiyatlarına yönelik açıklamalar yapan Bakan Kurum, fiyatlarda suni artış gerçekleştiğini dile getirirken, demir ve çimento maliyetlerinde düşüş yaşandığını belirtti.

Pandemi döneminden etkilenen küresel tedarik zincirinin yerine oturmaya başladığını belirten Bakan Kurum, “Ülkeler üretime geçti, arz arttı. Talep aynı kalınca mecburen fiyat da geri geliyor, onlar da oturuyor” ifadelerini kullandı.

Kira ve konut fiyatlarında düşüş yaşanacak

Vatandaşlara sıkıntı yaşatmayacaklarının mesajını veren Bakan Kurum, “Kirada da konut fiyatında da gerileme olacak. Bizim yaptığımız projelerle de buna imkan sağlayacağız. İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de açta açıkta bırakmayacağız” dedi.

Hazine arazilerine ilişkin her türlü sübvansiyonu yapmaya devam edeceklerini dile getiren Bakan Kurum, önümüzdeki aylarda kaç dönüm arazi üzerine uzlaşı olduğunun kamuoyuyla paylaşacağının da altını çizdi.

Bununla beraber Bakan, sosyal konut projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eylül ayında açıklayacağını not düştü.

konut

Dar gelirliye sosyal konut projesi

Dün gerçekleşen Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin en büyük sosyal konut hamlesini başlatacaklarını duyurdu ve "Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız" dedi. Erdoğan, projeyle birlikte son dönemde şikayet konusu olan ev kiralarının da düşmesine yol açacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin açıklamalarda, "TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaparak ekonomik ve güvenli konut üretiminde bir başarı ortaya koyduk. 1,5 yıl önce de 100 bin konut projemize yoğun talep aldık. Pek çok ilimizde sanayi alanlarını dışarıya taşıyoruz.

Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu projeyle ilgili hazırlıklar bitmek üzere.

Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle yapılacak bu konut projelerinin tamamında yenilenebilir enerji sistemleri kullanılacak.

Bu adım, son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların da düşmesine yol açacaktır. Her zaman olduğu gibi bu projede de şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel bir kontenjan ayıracağız.

Ayrıca, ilk defa evlenen gençlerimiz de bu projede kota sahibi olacaktır. Önümüzdeki ay bir tanıtım toplantısıyla tüm detaylarını milletimize duyuracağımız bu konut kampanyasının şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa

 

Etiketler