Bakan Koca'dan bayram açıklaması geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Bulaşın kolaylaştığı ortamlara bağlı olarak, vaka sayısı artıyor. Bir hafta önce 5.261 olan yeni vaka sayısı dün 7.680. Biraz daha özen bayram sevincimizi sürdürür, bayramdan sonrasını hasta geçirmemizi önler.' dedi.

Türkiye'de son 24 saatte 233 bin 946 Kovid-19 testi yapıldı, toplamda 7.680 kişinin testi pozitif çıktı, 66 kişi ise Kovid-19 sonucu hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 5.835 olarak kaydedildi. Türkiye'de yapılan toplam aşı sayısı ise 63 milyon 400 bin seviyesini geçmiş durumda.

En az bir doz aşı uygulananların oranının en fazla olduğu 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Bilecik oldu.

En az bir doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla Bitlis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Iğdır ve Gümüşhane olarak belirlendi.

Bakan Koca ise salgında son durum hakkında şu bilgileri paylaştı:

Bulaşın kolaylaştığı ortamlara bağlı şekilde, vaka sayısı artıyor. Bir hafta önce 5.261 olan yeni vaka sayısı dün 7.680. Biraz daha özen bayram mutluluğumuzu sürdürür, bayramdan sonrasını hasta geçirmemizi önler.

Aşı Oranı Arttıkça Risk Azalacak Mı?

Aşılama oranlarının hızla çoğalması ve normalleşme adımları ile beraber bir çok kişi pandeminin artık biteceğine dair ümitli. Ancak hala aşılanmayan, sırası geldiği halde aşı olmayan kişi sayısı da bir hayli fazla. Öte yandan delta varyantının bütün dünyada vakaları tırmandırdığı da bir gerçek. Peki 4'üncü dalga gelecek mi? Aşı oranımız bizi dalgalardan korur mu?

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını, tam bitti diyecekken bir kez daha alevleniyor. Aşılanmadaki hız ve 17 günlük tam kapanma sonrasında vakaların da düşmesiyle normalleşme adımları atıldı. Vakalar 4 bin civarlarına kadar inmişken bir kez daha bir yükseliş gözlenmeye başladı. 17 Temmuz verilerine göre Türkiye'de 24 saatte 7 000 666 vaka görüldü. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında da vakalarda bir yükseliş trendi hakim. Öyle ki; Amerika’de bazı eyaletler maske zorunluluğunu tekrar getirdi. Koronavirüsün seyrini değiştiren varyantların beraberinde aşı olma oranlarının da bu tabloda etkisi bir hayli büyük.

 

 

 

Etiketler