Bakan Kirişçi açıkladı! Şeker pancarı alım fiyatı belli oldu

Tarım ve Orman Bankanı Vahit Kirişçi, yaptığı bir konuşma sırasında şeker pancarı alım fiyatını açıkladı. Şeker pancarı alım fiyatı yüzde 245 artış gösterdi ve ton başına 1450 lira oldu.

Bakan Kirişçi açıkladı! Şeker pancarı alım fiyatı belli oldu

Kars'ta düzenlenen Şeker Pancarı Alım Kampanyası Töreni'nde konuşma yapan Bakan Kirişçi, şeker pancarı alım fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye şeker üretiminde dünyada beşinci sırada

Şeker pancarı tarımının ülke açısından önemli bir konumda bulunduğunu açıklayan Kirişçi, Türkiye'nin şeker pancarından yapılan şeker üretiminde dünyada beşinci sırada yer aldığını bildirdi. Türkiye'de şeker pancarından elde edilen şeker yıllık bazda 2,5 milyon ton olarak açıklandı. Avrupa bazında değerlendirildi zaman Türkiye dördüncü sırada yer alıyor.

Bakan Kirişçi açıkladı! Şeker pancarı alım fiyatı belli oldu - Resim : 1

Şeker üretiminde arz güvenliğini sağladıklarını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı vahit Kirişçi, “Şekerpancarı üretiminin en önemli unsuru olan tohum, ülkemizde üretilmekle birlikte, ebeveyn hatlar ithal edilmektedir. Sertifikalı kademede şeker pancarı tohumu üretim miktarı 2021 yılında 2 bin 122 tona ulaşmıştır. Üretilen bu miktar ülke ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Şeker pancarı tohumu üretiminde yeterlilik oranımız yüzde 183'tür. Şeker pancarında arz güvenliği için sertifikalı kademede üretilen tohumlarda kullanılan ebeveyn hatların yerli ve milli kaynaklardan karşılanması önem arz etmektedir." sözlerine yer verdi.

2022 şeker pancarı alım fiyatı

2022 yılında şeker pancarının alım fiyatları hakkında açıklamalar yapan Vahit Kirişçi,  "Bu yıl ki şeker pancarı alım fiyatını ton başına 1400 lira olarak açıklıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca, pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilerimize ton başına 50 lira kota tamamlama primi de ilave olarak verilecektir. Böylece şeker pancarı alım fiyatı, yüzde 245 artış ile ton başına 1450 lira olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun." sözlerini kullandı.

Bakan Kirişçi açıkladı! Şeker pancarı alım fiyatı belli oldu - Resim : 2

Şeker pancarı tohumu

Şeker pancarı tohumu üzerinde yapılan çalışmaların olumlu sonuçlandığı belirten Bakan Kirişçi, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Şeker Enstitüsü tarafından 'TÜRKŞEKER 2023' ve 'TÜRKŞEKER 2053' adlarında 2 çeşit geliştirildiğini açıkladı. Üstünde çalışılan tohumların ticarete girmesi için gerekli kayıtlarını yaptıklarını açıklayan Kirişçi, yapılan çalışmaların ardından kayıtları gerçekleştirilen tohumların tescil sürecine devam edeceklerini vurguladı.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa.com