Ayı piyasası nedir? Ayı piyasasını nasıl çözersiniz?

Ayı piyasası terimi, bir piyasanın fiyatlarındaki olumsuz bir eğilimi ifade eder. Sadece kripto para alanında değil, hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul ve emtia piyasaları gibi geleneksel piyasalarda da kullanılmaktadır.

Genel olarak, bir ayı piyasası, fiyatların belirli bir süre boyunca düştüğü güçlü bir düşüş eğilimini ifade eder. Bununla birlikte, düşüş trendinin ne zaman ayı piyasası olarak tanımlanabileceğine dair genel bir tanım yoktur. Geleneksel piyasalarla karşılaştırıldığında, kripto para piyasaları daha küçüktür ve bu nedenle daha değişkendir. Bu nedenle, yüzde 85 fiyat düşüşlerinin o kadar da nadir olmadığı daha güçlü ve uzun süreli kripto ayı pazarları görmek oldukça yaygındır.

Ayı piyasasında ne olur?

 

Ayı piyasasını nasıl anlarsınız?

Piyasa fiyatlarındaki yüzde 20'lik bir düşüş, genellikle düşüş eğiliminin başlangıcı olarak görülse de, yaklaşan bir ayı piyasasının çoğu işareti o kadar açık değildir. Tüccarlar ve analistler, daha az belirgin olan diğer düşüş sinyallerini ve eğilimlerini belirlemek için çok sayıda araç ve sistem kullanır. Örnekler arasında Hareketli Ortalamalar (MA'lar), Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD), Göreceli Güç Endeksi (RSI), Denge Hacmi (OBV) ve diğer teknik analiz göstergeleri bulunur.

BirBorsa / Cem Arslan

 

 

 

Etiketler