Avrupa'da gaz, Gazprom'un Kuzey Akım 2 kararı ile rekor kırdı

Gazprom'un bu yıl Avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracata Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı'nı eklememesiyle Avrupa'da doğal gaz fiyatları bugün, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Gazprom'un bu yıl Avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracata Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı'nı eklememesiyle Avrupa'da doğal gaz fiyatları bugün, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Hollanda TTF hub'ı ekim ayı vadeli doğal gaz kontratı bugün en son 2,44 euro artış kaydederek 52,84 euro/MWh'ye yükseldi. Kontrat gün içerisinde 52,95 euro/MWh ile tüm zamanların en yüksek düzeyine yükseldi.

Gazprom tarafından dün Moskova'da gerçekleşen basın toplantısında, şirketin Almanya'ya Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı ile 55 milyar metreküp hacminde gaz taşıma kapasitesinin bu yıl Avrupa'ya 183 milyar metreküp hacmindeki ihracat planlarına eklenmeyeceği öğrenildi.

Şirket yetkilileri, tartışmalı boru hattı üzerinden gönderilmesi planlanan 5,6 milyar metreküp gazın Gazprom'un yıllık ihracat hacimleri üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını belirtti.

Refinitiv'den Marina Tsgankova, ''Soru, hedeflerinin başlangıçta Kuzey Akım 2'yi içerip içermediği... Kuzey Akım 2 bu yıl faaliyetlerine başlasa dahi ki bu henüz belli değil, Gazprom'un toplam ihracat hedefleri daha fazla artmayacak.'' değerlendirmesini yaptı.

Tsgankova, Gazprom'un bu sene Polonya, Ukrayna ve Kuzey Akım 1 üzerinden Avrupa'ya boru hattı ihracatının geçtiğimiz yıla göre 2 milyar metreküp hacminde daha düşük gerçekleştiğini söyledi.

Avrupa ihracatında her sene 6 milyar metreküp artış planlayan şirket, aradaki farkın Türkiye üzerinden geçen TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı ile karşılanabileceğini aktardı.

ABD ve Doğu Avrupa hükümetlerinin Rusya'ya bağımlılığı derinleştirme korkusuyla karşı çıktığı Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı'nın, Avrupa Birliği rekabet kurallarıyla ilgili endişeleri gidermesi bekleniyor. Bu durum, hatta dair yapılacak bir lansmanı önümüzdeki yıla kadar uzatabilir.

Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler