Avrupa'da gaz fiyatları düşüşe direniyor

AB Komisyonunun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, "Gaz fiyatları kış boyunca yüksek kalacak ve mevcut talep tahminine göre önümüzdeki yıl ilkbahardan itibaren aşamalı olarak düşecek" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, Avrupa'da kış aylarına yetecek kadar doğalgaz bulunduğunu ve gaz fiyatlarının kış boyunca yüksek seviyelerde kalmasını beklediklerini ifade etti.

Simson, Strazburg'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda enerji fiyatlarındaki artışa ilişkin değerlendirmede bulundu.

Doğal gaz fiyatlarının ekimde rekor kırdığını, toptan elektrik fiyatlarının da senenin 9 ayında yüzde 200'den fazla artarak perakende fiyatları yükselttiğini aktaran Simson, söz konusu hızlı yükselişin pek çok etkenin bir araya gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

Simson, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınından sonra global ekonominin toparlanmaya başladığını, özellikle Asya'nın enerji talebinin hızla arttığını kaydetti.

Avrupa'ya gaz arzının daraldığını ve geçen sene soğuk geçen kış ve ilkbahar mevsimlerinin Avrupa'da depolardaki gaz miktarını düşürdüğünü vurgulayan Simson, salgın sebebiyle geciken gaz boru hattı bakım çalışmalarının da teslimatları azalttığını anlattı.

"Piyasa beklentileri fiyat artışlarının geçici olduğuna işaret ediyor"

Simson, LNG arzının da teknik sorunlar ve düşük yatırımlar sebebiyle gerilediğini, Avrupa'nın yerel gaz üretiminin azaldığını dile getirdi.

Rusya'nın uzun süreli kontratlara uymakla beraber artan fiyatlara rağmen ilave kapasite sağlamadığına işaret eden Simson, Batı Avrupa'da normalden daha az rüzgar ve hidroelektrik olmasının yenilenebilir enerji üretim miktarını azalttığını ifade etti.

Simson, karbon fiyatlarının da ekonomik toparlanma ve daha fazla fosil yakıt kullanımına bağlı şekilde arttığını, fakat bunun elektrik fiyatlarındaki artışın yalnızca sınırlı bir bölümünü açıkladığını söyledi.

Söz konusu etkenlerin bir araya gelmesi ile gaz fiyatlarının global olarak yükseldiğini belirten Simson, "Piyasa beklentileri bunun geçici olduğuna işaret ediyor. Ancak gaz fiyatları kış boyunca yüksek kalacak ve mevcut talep tahminine göre önümüzdeki yıl ilkbahardan itibaren aşamalı olarak düşecek." değerlendirmesinde bulundu.

Simson, Avrupa'da yer altı gaz depolarının yüzde 75 doluluğa sahip olduğunu, bunun 10 senelik ortalamanın altında seyrettiğini fakat söz konusu gazın kış mevsimindeki ihtiyacı karşılayabilmek için yeterli olduğunu aktardı.

Fiyat şokunun rekabeti zayıflattığını ve enflasyon baskısına neden olduğunu belirten Simson, bu durumun kontrol altına alınmaması halinde ekonomik toparlanmaya da zarar vereceğini dile getirdi.

Simson, geçmişte de yüksek enerji fiyatlarını deneyim eden Avrupa'nın buna arz çeşitlendirmesi ve piyasa entegrasyonu ile yanıt verdiğini söyledi.

Mevcut fiyat artışının iklim politikalarıyla değil, değişen fiyatlar ve ithal fosil yakıtlara bağımlıkla ilgili olduğunu vurgulayan Simson, AB'nin 2030 senesine kadar yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik miktarını yüzde 65'e çıkarma hedefi doğrultusunda ilerlemek gerektiğini kaydetti.

"Avrupa'nın fiyat artışlarına karşı direncini yükseltmesi gerekmektedir"

Komisyonun gelecek hafta, üye devletlerin kısa ve orta vadede AB hukukuyla uyumlu olarak uygulayabilecekleri tedbirleri içeren bir paket açıklayacağını bildiren Simson, pakette direk olarak ödemeler, enerji vergilerinde kesinti gibi tüketicileri desteklemeye yönelik tedbirlerin yer alacağını söyledi.

Simson, Avrupa'nın fiyat artışlarına karşı direncini yükseltmesi gerektiğine işaret ederek, yenilenebilir enerji ve depolama yatırımları yapılmasıyla beraber iyi işleyen LNG piyasaları kurulmasının önemli olduğunu söyledi.

AB üyesi bazı ülkelerin müşterek biçimde "acil doğalgaz rezervi satın alınması" teklifinde bulunduğunu anımsatan Simson, bu konuyu değerlendirdiklerini aktardı.

Simson, AB Komisyonu'nun yıl sonuna kadar Avrupa gaz piyasası reformuna yönelik düzenleme teklifini açıklayacağını bildirdi.

Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler