Avrupa'da gaz, artan talep ve karbon fiyatları ile yükselişte

Artan karbon fiyatları ve düşük depolama seviyeleri nedeniyle Avrupa gaz fiyatları bugün yukarı yönlü hareket ediyor.

Norveç'ten kıtaya iletilen gaz hacminde düşüş, artan karbon fiyatları ve nispeten düşük depolama seviyeleri nedeniyle Avrupa gaz fiyatları bugün yukarı yönlü hareket ediyor.

Hollanda TTF hub'ı gün öncesi kontratı bugün en son 0,93 euro artışla 25,50 EUR/MWh, TTF Haziran vadeli gaz kontratı ise 0,46 euro yükselişle 25,15 EUR/MWh seviyelerinden işlem gördü. 

İngiltere NBP hub'ı spot gaz kontratı Ice Exchange'de bugünkü son işlemini 6,25 p 65,75 p/th, NBP Haziran vadeli kontrat ise 0,83 p 63,32 p/th seviyelerinden satış gerçekleştirdi.

Bir trader, Norveç iletim hacmindeki düşüş nedeniyle piyasanın güçlü bir temelde ilerlediğini söylüyor.

Bir diğer trader ise karbon fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketi işaret ederek, bu trendin tüm enerji piyasalarındaki duyarlılığı değiştirdiğini belirtiyor.

14 Mayıs'ta 57,00 EUR/ton ile rekor kıran Aralık'21 vadeli Avrupa Emisyon Ödeneği (EUA) kontratı, 19 Mayıs tarihinde 48,61 EUR/ton düzeyine kadar gerilemişti. Kontrat en son işlemini ise 0,52 EUR  artışla 52,69 EUR/MWh düzeyinden gerçekleştirdi.

İletim sistemi operatörü Gassco tarafından yapılan açıklamaya göre, Norveç gaz sahaları, işleme tesisleri ve çıkış terminallerinin mevcut bakım çalışmaları nedeniyle Cuma gününe kadar 129 milyon m³/gün seviyesine kadar gerilemesi bekleniyor.

Kuruluşun verilerine göre, Norveç'ten kıtaya iletilen gaz hacmi en son 268 milyon m³/gün seviyesinde kaydedildi. 

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe) verilerine göre, kıta genelindeki tüm depolama tesislerinin doluluk oranı yüzde 33,8 seviyesinde belirlendi.

Etiketler