Avrupa Merkez Bankası, yeni stratejinin uygulanması konusunda bölünebilir

ECB yeni enflasyon hedefi konusunda beraber vardıkları karar, gelecek hafta yapılacak Yönetim Konseyi toplantısında konu faiz oranlarında artırıma geldiğinde yeniden bölünmeye dönebilir.

Financial Times'a göre, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yeni enflasyon hedefi konusunda beraber vardıkları karar, gelecek hafta yapılacak Yönetim Konseyi toplantısında konu faiz oranlarında artırıma geldiğinde yeniden bölünmeye dönebilir.

ECB Yönetim Konseyi, oy birliği ile belirlenen yeni stratejisinin ardından ilk kez 22 Temmuz Perşembe günü toplanacak. Bu toplantıda, ECB'nin salgın teşvik programının ne zaman sona erdirilmeye başlanacağı hakkında alınacak karar bankanın yeni stratejisinin gelecek aylarda uygulanması konusunda önemli bir test olacak.

Pek çok analist, ECB'nin salgın teşvik programının azaltılmaya eylül ayında başlayacağını düşünüyor.

Yönetim Konseyinin bazı üyeleri ise, teşvik programının azaltılmaya ECB'nin yeni yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasının ardından başlanmasından yanalar.

Lagarde, Financial Times'a yaptığı açıklamada şunlara değindi:

''Benim, aldığımız tüm kararları oy birliği ile alma yönünde ne bir beklentim ne de böyle bir sihirli gücüm var. Şimdi yapmamız gereken stratejik gözden geçirmeyle uyumlu biçimde ileri dönük yönlendirmemizi yeniden tanımlamak.''

Etiketler