Aşısız vatandaşlar için test zorunluluğu kalktı!

Toplu etkinlik, seyahat, kamu ve özel işyerleri ile okullarda hiç aşı olmayan ve aşı süreci tamamlanmamış kişiler için getirilen negatif PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre, aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerin seyahat etmeleri ve toplu alanlarda (konser, sinema, vb.) bulunması ile ilgili genelgesi değişti. Yeni karara göre aşısızlar için seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullarda istenen test zorunluluğu kalktı. Koronavirüs Bilim Kurulu'ndan gelen yeni tavsiye kararı doğrultusunda sınırlama olan genelge yürürlükten kaldırıldı. Yeni kararla ilgili yazı 81 il valiliğine gönderildi.

Yazının detayları şu şekilde:

"Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

- Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,

- Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce,

- Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara,

- Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.),

- Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir.

Bu çerçevede; Sağlık Bakanlığının ilgi (ç) yazısı doğrultusunda, Bakanlığımızca yayımlanan ilgi (a) ve (b) Genelgelerimizin tüm hükümleri ile ilgi (c) Genelgemizin 3'üncü maddesinin uygulamadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususlarında bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederiz."

Etiketler