Artan Kovid-19 vakaları İngiltere'de toparlanmayı yavaşlatabilir

Pantheon Macroeconomics, İngiltere ekonomisinde temmuz ayında görülen durgunluğun en büyük sebebinin artan koronavirüs vakaları olduğunu savundu.

Pantheon Macroeconomics, İngiltere ekonomisinde temmuz ayında görülen durgunluğun en büyük sorumlusunun artan koronavirüs vakaları olduğunu öne sürdü.

İnsanların endişe etmeye devam ettiklerini ve Kovid-19 vakalarının artmaya devam etmeleri durumunda harcamalarını azaltmalarının olası olduğunu aktaran Patheon Macroeconomics, ''Gelecek aylarda ekonomi yüksek işletme yatırımlarının ve kamu harcamalarının etkisiyle toparlanmaya devam edebilir, fakat Kovid-19 vaka görünümü dikkate alındığında hane halkı harcamaları zayıf olacak.'' ifadeleri yer aldı.

Pantheon, enflasyonda yükseliş kısa çalışma ödeneğinin sona ermesi ve diğer teşvik tedbirlerinin geri çekilmesi gibi faktörlerin gelirler üzerinde yaratacağı negatif etkinin de hane halkı harcamalarını vuracağına işaret ederek, İngiltere ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 1,5 büyüyeceğini öngördü. BoE'nin üçüncü çeyrek beklentisiyle bunun iki katı oranda.

Etiketler