Araç sahiplerinin yüzü gülecek! Benzin ve motorine indirim beklentisi...

Benzin ve motorin fiyatlarına bir süredir gelen zamlardan sonra araç sahipleri oldukça üzülmektedir. Bugün gelen bir haber herkesin yüzünü güldürmeye yetti.

Araç sahiplerinin yüzü gülecek! Benzin ve motorine indirim beklentisi...

Akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkileyen brent petrol fiyatları düşüş gösterdi. Brent petrol fiyatlarının bir anda yükselmesi, OPEC’in üretim kısma kararı, FED tarafından yapılan faiz artışı sebebiyle akaryakıt fiyatları artış göstermişti. Fakat brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından benzin ve motorine gelen zamlar unutulup tekrar indirim geleceği düşünülmeye başlandı.

Hemen her ürüne gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Koronavirüs salgını, Rusya ve Ukrayna arasında olan savaş sebebiyle brent petrol fiyatları bir ara 150 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Daha sonra açıklanan faiz kararları, ülkelerin yaşadığı enerji ve çip krizi sebebiyle 80 dolara kadar düşen brent petrol fiyatları son bir haftadır toparlanıyordu. OPEC tarafından alınan son karardan sonra 100 dolara yükselen brent petrol fiyatı yeniden düşmeye başladı.

90 dolara düştü!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanan enflasyon verileri beklentinin üzerinde gelince altın düşüşten nasibini alınca brent petrol fiyatları da nasibini aldı. FED tarafından her ay açıklana faiz artışı sebebiyle resesyon endişeleri de artış gösterdiğinden ötürü akaryakıt fiyatları da bu durumdan doğrudan etkilenmektedir. Brent petrol ile orantılı bir şekilde yükselen veya düşen akaryakıt fiyatlarına henüz indirim gelmedi. FED tarafından açıklanması beklenen faiz artışı sebebiyle Brent petrol fiyatları şuanda 91 dolar seviyesinde işlem görmektedir.

Benzin ve motorine indirim

Benzin ve motorinde indirim beklentisi!

OPEC tarafından alınan kısıtlama kararı benzin ve motorine zam olarak yansımıştı. Bir hafta içerisinde benzine değil de motorine üst üste dört defa zam yapılmasının ve ardından da bir defa indirim yapılmasının ardından motorin fiyatları 28 TL’ye kadar yükseldi. Brent petrol fiyatlarında anlık olarak yaşanan düşüşten sonra yeniden akaryakıt fiyatlarına indirim gelmesi beklenmeye başlandı.

Geçen haftalarda brent petrol fiyatı 80-85 dolar seviyelerinde işlem görürken de akaryakıt fiyatlarına indirim beklentisi oluşmuştu. Fakat herhangi bir indirim gelmemişti. Bu kez de brent petrol fiyatları düşse de henüz indirim haberi gelmedi. Konuyla ilgili yeni indirim geldiği takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.