Amazon’un gelirleri beklentiyi aştı! Hisse senetleri uçuşa geçti

Teknoloji dünyasında en büyük markalardan birisi olarak tanınan Amazon rakip firmalarının birer birer beklentilerin altında kaldıklarını dile getiren mail tablolarının hemen ardından resmen bombayı patlattı. Amazon rekor gelir artışını duyurdu.

Teknoloji dünyasında büyük isimler birer ikişer firmalarının mali tablo verilerini açıklamaya hızlı bir şekilde devam ediyor. Google, Microsoft, Spotify, Facebook derken bu kervana katılım sağlayan bir diğer isim ise Amazon oldu. Lakin Amerikalı teknoloji devine rakiplerinin pek çoğundan ayıran önemli bir detay ise gelirlerinin tüm beklentileri aşması oldu.

Amazon‘un gelirleri bekleyenlere aşınca adeta hisse senetleri uçuşa geçti

Özellikle de reklam yayıncıları ile beraber 8,7 milyar doları kasasına koymuş olan Amazon‘un bu alan doğrultusunda %18 gelir artışı sağlamış olması da en şaşırtıcı veriler olarak değerlendirmeye alındı. Bu durumun nedeni ise reklam denildiği zaman akıllara ilk gelen Google ve Facebook gibi isimlerin; ikinci çeyrek verileri doğrultusunda gerileme yaşamalarına karşılık olarak Amazon’un oldukça önemli bir oranda artış yakalamış olmasıydı.

Amazon’un gelirleri beklentiyi aştı! Hisse senetleri uçuşa geçti

Bunun ile beraber Amazon ilk çeyrekte açıklandığı zaman yaklaşık 8 milyar dolarlık elde ettiği kârını ardından bu çeyrek doğrultusunda 2 milyar dolarlık zarardan kurtulamadı. Yaşanan bu durumun en önemli sebebi ise tabii ki de Amazon için körkuyu haline gelmiş olan Rivian projesi oldu. Amazon‘da bugüne kadar 11,5 milyar dolar zarar ettirmiş olan elektrikli otomobil projesi ikinci çeyrek doğrultusunda yaklaşık olarak 4 milyar dolar zarar ile kapattı.

Bütün bu gelişmelerin sonrasında ise şirket hisselerinde %12 artışı yaşanarak, yatırımcıların yüzü güldürüldü. Bakalım ilk İki çeyreğinde rekor ile geçirmiş olan Amazon yılın kalan üçüncü çeyreğinde nasıl bir performans sergileyerek bizleri şaşırtacak.

 

 

 

 

SUSD KC Amerikan Doları Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 18.16
Satış 18.17
Değişim 0.077%
Son Değer 18.17
En yüksek 18.2
En düşük 18.115
Haftalık Değişim 0.9837%
Aylık Değişim 1.5112%
Yıllık Değişim 35.0929%
Etiketler