Amazon'da işe girmenin 2 yolu! İşte detaylar

Amazon işçi alımlarında Jeff Bezos'un bulduğu bu yöntemle işe alımlar için 2 yol uyguluyor.

Dünyanın en büyük hizmet ağlarından birinin kurucu ve sahibi olan Jeff Bezos'un şirketi Amazon'da işe girmenin 2 yolu da aynı seçenekten geçiyor. Amazonda işe girmenin tek yolu var demek yanlış olmaz. Bu yol ise Jeff Bezos'un 2 soruluk mülakatını geçmek.

Bezos'un potansiyel çalışma arkadaşlarını işe alırken uyguladığı 2 soruluk mülakat, çalışanların nasıl bir zihin yapısına sahip olduğunu ve potansiyellerini görmek için en faydalı yöntem olarak görülüyor.

Amazon şirketinde uzun yıllardır çalışmaya devam eden Ann Hiatt tarafından anlatılan bu sistemde potansiyel çalışma arkadaşlarına sadece iki soru sorduğunu ve bu kilit sorularla ilgili konuşma yaptı.

Günümüzde uluslararası alanda konuşmacı ve melek yatırımları ile tanınan Hiatt, Birleşik Krallık'ta birçok iş yapıyor. Çalışma hayatının ilk 15 yılını Jeff Bezoss ile birlikte geçirdiğini ve Bezos'un işe alımlarda nelere dikkat ettiğini teker teker anlatıyor.

İlk Soru Hayret Verici

2022 yılında ilk kez Amazon'a iş başvurusunda bulunduğundan bahseden Hiatt, görüşmeye davet edildiğinde insan kaynaklarından biri ile görüşeceğini düşünüyordu fakat hiçbir şey beklediği gibi olmadı. Bir anda odaya Jeff Bezos'un girdiğini ve kısaca kendisini tanıtarak çok fazla gerilmemesi gerektiğini sadece 2 soru soracağını hatta bu soruların bir tanesinin eğlenceli bile olacağını yardım etmek için hesapları da kendisinin yapacağını söyledi. 

İlk soru olarak ‘Seattle kentindeki cam bölmelerin sayısını tahmin etmeni istiyorum.'" oldu. Hiatt soru karşısında şaşkınlığını gizleyemese bile Seattle'da yaşayan nüfusun sayısı daha sonra hemen herkesin bir okulu, işi ve arabası olacağını üzerinden bir tahmin yürüttüğünü söyledi. Yaklaşık 10 15 dakika süren bu hesaplama sürecinin sonunda herhangi bir sayı ile cevap vermediğini fakat yola çıkış ve hesaplamaların doğruluğu konusunda cevaptan memnun olduğunu söylemesi üzerine güzel bir sohbet olduğunu söyledi.

Jeff Bezoss'un İkinci Sorusu İse Çok Sıradan

Hiatt, ilk sorunun ardından ikinci soruda ise sadece gelecekte planlarının sorulduğunu söylüyor. Bu 2 soruluk mülakatın ardından Jeff Bezoss, sadece 1 metre uzağında bir masayı Hiatt'a vererek 15 yıl birlikte çalıştılar. 

Bu soruları sorma amacıyla ilgili olarak, Jeff Bezos'un merak ettiği şey potansiyel çalışanın gerekli cesaret ve motivasyona sahip olup olmadığını test etmek.

 

Etiketler