Altın fiyatlarında artış!

Altın fiyatları FED tarafından alınan faiz kararı ile yükselmeye doğru gitmeye başladı. Her geçen gün artış gösteren altın piyasası ne alemde? İşte detaylar...

Kritik veri açıklandı! Altın fiyatlarında ilk tepki!

Piyasalar açısından oldukça önemli olan ABD enflasyon verisi 41 yılın zirvesine çıkarak altın fiyatlarına etki etti. ABD Enflasyonu mart ayında %1,2 oranında kayıt edilirken yıllık bazda ise %8,5 olarak kayıt edildi. Altının ons fiyatı veri öncesi 1955 dolar seviyesinde hareket ediyorken veri sonrası 1979 dolara kadar yükselerek gün içi zirvesine kadar çıktı. Piyasa beklentisi ABD enflasyonunun aylık bazda %1,2 oranında hesaplanırken yıllık hesapta ise %8,4 seviyesinde gelmesi yönünde tahminler önceden verilmişti. ABD’nin enflasyonu önceki ay ise %7,9 seviyesinde gerçekleştikten sonra 40 yılın zirvesini yenilenerek yükselmişti.

ABD enflasyonunda yaşanan yükseliş ABD Merkez Bankası’nın sıkılaşma politikası üzerinde direkt olarak etki gösteriyor. Yükselen enflasyon sebebi ile Fed faiz artırım takvimini öne çekerek ilerlemişti. Fed’in şahin tonunu artırması dünyada dolar varlıklarını güçlendirmeye devam ederken ters korelasyon etkisi ile altın fiyatlarını baskı yapılıyor. Öte yandan yükselen küresel enflasyonist risk, yatırımcıları enflasyondan korunmak için güvenli yatırım araçlarına itilmesine sebep oluyor.

Fed’in para politikasını belirlemiş olan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir sonraki toplantısı 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşeceği de açıklamalar arasında yerini aldı. Yapılacak olan toplantıda Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılmaya devam ederken, ayrıca Fed’in 9 trilyon dolarlık bilanço küçültmesine de adım atılacağı düşünülüyor. Fed’in geçen hafta açıklanan 15-16 Mart tarihinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklarda 95 milyar dolar aylık bilanço daraltmanın uygun olacağı ifadeler arasındaydı.

Altın fiyatlarına son durum!

Altının ons fiyatı bugün en yüksek 1979 dolar seviyesinde görülürken en düşük ise 1949 dolar seviyesini görüldü. Şu dakikalarda ise %1,22 oranında yükselişle 1977 dolardan işleme alındı. Gram altının fiyatı, dolar kurunda ve Ons Altın fiyatında yaşanan yükselişin etkisi ile yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken gün içerisinde en yüksek 931,10 lira seviyesinde ve en düşük ise 919,89 lira seviyesinde yer aldı. Gram altın, saat 17:27 itibari ile %0,66 oranında yükselişle 927,82 lira seviyesinde yer aldı. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1506 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 197 liradan işlem gördüğü görüldü.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler