Almanya dijital avronun yaratılması çağrısında bulundu

Euro bölgesi maliye bakanlarının video konferansından önce Olaf Scholz, "Egemen bir Avrupa'nın yenilikçi ve rekabetçi ödeme çözümlerine ihtiyacı var," dedi.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz Cuma günü, Avrupa'nın ortak bir dijital para biriminin yaratılmasında "ön planda" olması ve bu yeni ödeme aracının ortaya çıkması için "aktif olarak" çalışma yapılması gerektiğini savundu.

Euro bölgesi (Eurogroup) maliye bakanlarının bu konuyu ele almak için düzenledikleri video konferans öncesinde Bay Scholz, "Egemen bir Avrupa'nın yenilikçi ve rekabetçi ödeme çözümlerine ihtiyacı var" dedi.

Sosyal Demokrat Bakan'a göre, "Avrupa, merkez bankası dijital para birimleri konusunda ön planda olmalı ve bunu aktif olarak teşvik etmelidir".

Böylelikle, euro bölgesinin lider ekonomisi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından dijital bir euronun olası yaratılması amacıyla üstlenilen çalışmayı "yapıcı bir şekilde destekleyecektir".

Bu gelişmenin "seyircisi olmamalıyız" dedi Alman bakan, "Devletlerin egemenliğinin söz konusu olduğu yerlerde bağımlı kalmamaya" da çağırdı.

Yetkililerden biri bu hafta yaptığı açıklamada, ECB'nin son aylarda yapılan geniş bir danışma ve çalışmaların ardından dijital bir euro oluşturmaya başlayıp başlamayacağına bu yaz karar vereceğini söyledi.

Frankfurt kurumunun bu hafta açıkladığı bir kamu anketine göre, sorgulanan bireyler ve profesyoneller öncelikle dijital para biriminden gizlilik (yüzde 43), ardından güvenlik (yüzde 18), yani ödeme gücü bekliyor. Euro bölgesinde ( yüzde 11), ek ücretlerin olmaması (yüzde 9) ve internet dışında ödeme imkanı (yüzde 8).

Kripto para birimleri konusu, özellikle Facebook tarafından başlatılan dijital para projesi Libra karşısında birçok ülke tarafından yakından inceleniyor.

Dijital para birimleri, banka hesabına ihtiyaç duyulmadan elektronik ortamda saklanır ve işletmeler tarafından bir ödeme aracı olarak kabul edilir.

 

Etiketler