Alman ekonomisinin birinci çeyrekte küçülmesi bekleniyor

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), yayınladığı raporda Alman ekonomisinin birinci çeyrekte küçüleceğini belirtti.

Almanya Merkez Bankası, Alman ekonomisinin koronavirüs kısıtlamalarından etkilenmesi nedeniyle birinci çeyrekte küçüleceğini ve ikinci çeyrekte vaka sayılarının düşmesi ve aşılamanın hızlanmasıyla toparlanacağını bildirdi.

Bankanın ekonomiye yönelik şubat ayı raporu yayınlandı. Raporda, "Almanya'nın ekonomik üretiminin 2021'in ilk çeyreğinde büyük oranda küçülmesi ancak ilkbahardan itibaren önemli ölçüde daha yüksek bir seviyeye geri dönmesi bekleniyor.” denildi.

Bu yıl ocak-mart ayları süresince, ekonomide küçülmenin geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük olacağı ifade edilen raporda, buna gerekçe olarak da inşaat ve sanayi sektörlerindeki büyümenin devam etmesi ve işletmelerin salgına yönelik kısıtlamalara uyum sağlaması gösterildi.

Raporda, Almanya’da enflasyonun Aralık 2020’de yüzde eksi 0,7’den ocakta yüzde 1,6’ya ulaştığı hatırlatılarak, bu durumun KDV indirimlerinin sona ermesi ve TÜFE'deki değişiklerden kaynakladığı vurgulandı.

Almanya'da ekonomi, Kovid-19 salgınının sebep olduğu sağlık ve ekonomik kriz nedeniyle 2020'de yüzde 5 küçülerek, 10 yıldır devam eden büyüme trendine son vermişti.

 

Etiketler