Alamos Gold, yatırım anlaşmasının ihlali iddiasıyla Türkiye'yi dava ediyor

Alamos Gold, Hollanda'daki bağlı ortaklıkları Alamos Gold Holdings Cooperatief U.A. ve Alamos Gold Holdings B.V.'nin Türkiye'ye karşı dava açacaklarını bildirdi.

Kanada merkezli Alamos Gold, Hollanda'daki bağlı ortaklıkları Alamos Gold Holdings Cooperatief U.A. ve Alamos Gold Holdings B.V.'nin Türkiye'ye karşı dava açacaklarını bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre, Hollanda merkezli bağlı ortaklıklar Türkiye'deki altın madeni projelerine ilişkin olarak haksız el koyma, ve haksız uygulamalar iddiasıyla Türkiye'yi dava edecekler.

Dava, Hollanda-Türkiye İkili Yatırım Anlaşması kapsamında açılacak ve dava büyüklüğünün, şirketlerin Türkiye'deki varlıklarının değerini temsil eden 1 milyar dolara aşması bekleniyor.

Alamos Gold, 2010 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteriyor.

Ekim 2019'da Türk hükümeti Alamos Gold'un Kirazlı Altın Madeni lisansını yasal ve düzenleyici zorunlulukların karşılanmasına rağmen yenilememişti.

Yapılan açıklamaya göre, açılacak davada Alamos ve bağlı ortaklıklarını Kanada'nın önde gelen hukuk ofislerinden Torys LLP temsil edecek. Kanada eski Dış işleri Makanı John Baird de dava ekibinde stratejik danışman olarak yer alacak.

Etiketler