Akaryakıt fiyatlarında sürpriz indirim! Güncel akaryakıt fiyatları

Küresel piyasalarda petrol ve döviz kurlarında olan değişikler akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 77 kuruş zam yapılırken, benzine ise 83 kuruş indirim yapıldı.

Akaryakıt fiyatlarında sürpriz indirim! Güncel akaryakıt fiyatları

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıların verdiği endişe ve Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerginlik petrol piyasasını olumsuz yönde etkilerken akaryakıt fiyatları da bundan nasibini alıyor. Bu gece yarısından itibaren motorine 77 kuruş zam beklenirken, benzine 83 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt fiyatlarında sürpriz indirim! Güncel akaryakıt fiyatları - Resim : 1

Güncel motorin fiyatları

Motorine zam sonrası pompaya yansıyan fiyatlar, İstanbul'da motorinin litre fiyatı 24 TL, Ankara'da 24 lira 09 kuruş, İzmir'de ise 24 lira 11 kuruş seviyesine çıktı.

Akaryakıt fiyatlarında sürpriz indirim! Güncel akaryakıt fiyatları - Resim : 2

Güncel benzin fiyatları

Benzine indirim sonrası İstanbul'da 21 lira 16 kuruştan, 20 lira 33 kuruşa indi. Ankara'da 20 lira 46 kuruştan satılırken, İzmir'de 20 lira 45 kuruş seviyesine indi.

Akaryakıt fiyatları, Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurunda değişiklikler baz alınarak hesaplanır ve akaryakıt fiyatları il, ilçe veya bayilere göre değişiklik gösterebilir.

Akaryakıt fiyatlarında sürpriz indirim! Güncel akaryakıt fiyatları - Resim : 3

Brent petrol fiyatı

Geçtiğimiz gün yükselişe 93,65 dolar seviyesinde kapatan Brent petrol, güne yatay seyirle başladı. Küresel piyasalarda güncel Brent petrol satış fiyatı ise 93,66 dolardan işlem görüyor.

Bununla beraber yatırımcıların gündeminde İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için yapılan görüşmeler yer alıyor. AB ise İran petrol ihracatına yönelik yaptırımların kaldırmasına yönelik teklifi kabul ederse, piyasaya daha fazla petrol girebileceği bekleniyor.

Ek olarak Brent petrolde teknik olarak 93,02 ile 92,34 dolar aralığının direnç konumunda olduğu ve 93,93 ile 93,38 dolar aralığın ise destek konumunda olduğu belirtiliyor.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa

Etiketler