Akaryakıt boru hattına siber saldırı petrol fiyatlarını yükseltti

Collanial Pipeline'a düzenlenen siber saldırı, petrol fiyatlarını yükseltti.

ABD'nin en önemli akaryakıt boru hattı olan Collanial Pipeline'a düzenlenen siber saldırı, petrol fiyatlarını yükseltti. Boru hattının henüz normal faaliyetine dönememesi de yukarı harekete destek verdi.

Şu sıralarda ICE'de Brent petrolünün varil fiyatı Cuma gününe göre 38 cent artışla 68,66 dolar seviyesinde. Batı Teksas petrolü de 34 cent yükselişle 65,24 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, boru hattının ne zaman yeniden faaliyete geçeceğinin bilinememesinin tedirginlik yarattığını, sürecin uzaması halinde rafine ürün fiyatlarında daha güçlü yükselişler görülebileceğini ifade ediyorlar.

ABD'nin en büyük akaryakıt boru hattı siber saldırı sonrası hala hizmet veremiyor

ABD'nin en büyük akaryakıt boru hattı olan ve ülkenin doğu eyaletlerine hizmet veren Colonial Pipeline, siber saldırı sonrası duran operasyonlarını henüz devreye alamadı.

Siber saldırı sonrası kapatılan bazı küçük boru hatlarının, terminaller ve dağıtım noktaları arasındaki boru hatlarının, devreye alındığını belirten Colonial Pipeline, ana boru hattının ise hala kapalı olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamalarda, faaliyetlerin yeniden başlatılması için sürecin devam ettiği ve güvenli olduğuna inanıldığında tam sistemin yeniden faaliyete geçirileceği belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden'e de siber saldırı konusunda Cumartesi günü bir brifing verildi.

Beyaz Saray'dan bir sözcünün verdiği bilgiye göre Biden yönetimi, boru hattının yeniden faaliyete geçirilmesi ve akaryakıt arzında aksama olmaması için Cononial ile birlikte çalışıyor.

Colonial Pipeline şirketi, uzunluğu neredeyse 9 bin kilometreyi bulan boru hattıyla günde 3 milyon tonun üzerinde akaryakıt taşıyor.

Alış 72.89
Satış 72.97
Değişim 0.21%
Son Değer 72.93
En yüksek 72.93
En düşük 72.71
Haftalık Değişim 1.5879%
Aylık Değişim 5.041%
Yıllık Değişim 41.1184%
Etiketler