ABD'de, Türkiye borsalarına en hızlı giriş Pazartesi günü yaşandı

ABD'de bulunan Türkiye borsa yatırım fonuna 2018 yılından sonraki en hızlı giriş Pazartesi günü yaşandı. Peki 2018'de ne oldu?

ABD'de bulunan Türkiye borsa yatırım fonuna 2018 yılından sonraki en hızlı giriş Pazartesi günü yaşandı.

Bloomberght.com'da yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değişiklik sonrası Türk hisselerini takip eden ABD’deki yatırım fonu (ETF) Pazartesi günü yüzde 19 gerileyerek en kötü günlük performansını kaydetti. Buna karşın, ETF  giriş verisi farklı bir resim gösterdi.

iShares MSCI Türkiye ETF’ine 16,5 milyon dolarla Ağustos 2018’den bu yana en yüksek giriş  kaydedildi. Girişlerin sebebinin yatırımcıların Türk hisselerinde iskonto görmesi ya da hedge yapma amaçlı satış opsiyonları alımıyla ilgili olabileceği belirtildi.

Ağustos 2018 ne oldu?

Türkiye ekonomisinin 2018 yılında artan enflasyon ve cari açıkla birlikte fazla ısınmasına, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışları nedeniyle azalan sıcak para girişleri, ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi ve yabancı yatırımcılarda Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığına dair artan endişeler de eklenince, kur 4’ten 7’ye doğru çok sert yükselmişti.

 

Etiketler