ABD'de TÜFE aralıkta tahminlere paralel arttı

ABD'de TÜFE, Aralık ayında aylık %0,4 ve yıllık %1,4 ile beklenti dahilinde geldi. Para politikasında gösterge olarak takip edilen çekirdek TÜFE aylık %0,1, yıllık %1,6 oldu.

ABD'de Aralık ayında tüketici fiyatları önceki aya kıyasla hızlandı.Kasım'da aylık bazda yüzde 0.2 artan TÜFE Aralık'ta yüzde 0.4 arttı. TÜFE yıllık bazda da yüzde 1.4 arttı, Kasım'da yüzde 1.2 artış olmuştu.

Gıda ve enerji hariç TÜFE tahminlere paralel yüzde 0.1, yıllık da yüzde 1.6 artış kaydetti.

Çekirdek TÜFE önceki ay yüzde 0.2 artmıştı. Fed, faiz indiriminin ardından da rekor miktarda varlık alımına giderken hükümet de rekor teşvik paketi uyguladı. Trump döneminde yılın ikinci yarısında içerik ve meblağ konusundaki anlaşmazlıklarla sürümcemede kalan teşvik alımları tekrar uygulanırken 20 Ocak’ta göreve başlayacak olan Biden ise yarın çok yüksek miktarda olduğunu belirttiği teşvik paketinin detaylarını açıklayacak. Direkt yardımlar ve küçük-orta ölçekli işlemler öncelikli olarak uygulanacak paketin sektörel olarak da hizmet- eğitim ve seyahat ağırlıklı olması bekleniyor.

ABD ekonomisinin teşviklerin desteğiyle büyüme göstereceği ve enflasyonun da yükseleceği beklentisi son haftada verim eğrisini dikleştirdi, buna bağlı tahvil faizleri ve dolarda da yükselişler oldu. Mart sonrası en yüksek seviyeden geri gelen faizler ile dolar bugün sakin seyir izliyor.

 

 

 

Etiketler