ABD'de MBA endeksleri karışık seyretti: 26 Mayıs 2021

ABD'de mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 4,2 değer kaybıyla 693,7 puana geriledi.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini kapsayan ve mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 4,2 değer kaybıyla 693,7 puana geriledi.

MBA tarafından haftalık olarak yayınlanan rapora göre, satınalma endeksi yüzde 1,7 artış kaydederek 269,8 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 7,2 düşüşle 3.168,8 puana indi.

- Mortgage piyasa endeksi haftalık olarak tüm mortgage başvurularını içeriyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

- MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

- MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

- Araştırma 21 Mayıs ile sona eren haftayı kapsıyor.

Etiketler
ABD