ABD'de işsizlik maaşı başvuruları son haftada zirveye çıktı

ABD'de işsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen hafta yeniden 800 binin üzerine yükselerek bir ayın zirvesine çıktı.

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları 13 Şubat'ta sona eren haftada 861 bine yükseldi. Bu bir ayın en yüksek seviyesi olarak kayda geçti.

Dün ABD’den gelen perakende satışlar, ÜFE, sanayi üretimi, imalat üretimi ve kapasite kullanım oranı Ocak ayında beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Bugün açıklanan verilerden ise inşaat izinleri ile imalat endeksi yükselirken haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentileri karşılayamadı.

İnşaat izinleri: Ocak’ta aylık yüzde 10,4 oranında artarak Temmuz sonrası en iyi artışı gösterdi ve 1 milyon 881 bin ile beklentilerden fazla arttı.

Sektörün gidişatını ölçen Philadelphia Fed İmalat Endeksi: Ocak ayında 23,1’e yükseldi. Ekim ayında yükselişe geçen endeks, Kasım’daki düşüşünün ardından Aralık ve Ocak’ta yükselmeye devam etti.

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: Son haftada 861 bin kişi arttı ve önceki haftanın verisi de 793 binden 848 bine yukarı yönlü revize edildi. Bu revizyonla beraber son haftada işsiz sayısı 13 bin kişi arttı. 4 haftalık işsizlik maaşı başvuruları da 833,25 bine yükseldi.

Pandemi ile büyük bozulma yaşayan göstergelerden istihdam sektörü halen en riskli alan olmaya devam ediyor. Özellikle işsizlik ödenekleri ve direkt yardım rakamının artırıldığı 1,9 trilyonluk yeni teşvik paketinin gelecek hafta oylaması yapılacak. Fed de sektörün toparlanması için mali desteklerin gerekliliğine dikkat çekiyor.

 

Etiketler